Polska81 łapówkarzy? Brali za zdanie prawa jazdy

81 łapówkarzy? Brali za zdanie prawa jazdy

20.10.2011 13:05, aktual.: 20.10.2011 13:16

Do siedleckiego sądu okręgowego trafił ostatni akt oskarżenia w śledztwie wręczania łapówek w zamian za zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy. W tej sprawie zarzuty usłyszało 81 osób - m.in. egzaminatorzy i instruktorzy.

- Ten akt oskarżenia obejmuje ok. 10 osób. Są wśród nich zarówno egzaminatorzy, instruktorzy, jak i osoby, które pośredniczyły we wręczaniu łapówek. Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez wydział do walki z korupcją stołecznej policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, trwało blisko trzy lata - powiedziała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego KSP.

Jak przypomniała sprawa dotyczyła Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Z ustaleń policjantów wynikało m.in., że kursanci za pozytywne załatwienie praktycznego egzaminu na prawo jazdy wręczali łapówki w wysokości od 600 do tysiąca złotych.

W trakcie śledztwa przedstawiono 81 osobom ok. 200 zarzutów. Wśród nich znaleźli się pracownicy WORD-u, egzaminatorzy, instruktorzy oraz ci, którzy łapówki wręczali. Zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowania, dozory policyjne i poręczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 200 tys. zł.

Ponad 100 kolejnych sprawców skorzystało z tzw. furtki korupcyjnej, czyli nie zostali oni objęci aktem oskarżenia, ponieważ ujawnili "wszystkie istotne okoliczności popełnienia przez siebie przestępstw, a tym samym, doprowadzili do potwierdzenia zebranego materiału dowodowego lub jego pogłębienia" - powiedziała Kędzierzawska.

- Z głównego śledztwa wyłączono do odrębnego prowadzenia i zakończono aktem oskarżenia 20 spraw - dodała Kędzierzawska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także