Trwa ładowanie...

80 milionów złotych nagród dla urzędników resortu finansów

79.278.167,40 zł – taką kwotę nagród wypłacono urzędnikom resortu finansów za rządów PiS od 16 listopada 2015 r. do 23 kwietnia 2018 r. Nagrody zostały przyznane jako „docenienie dotychczasowych osiągnięć” i miały „motywować do jeszcze lepszej pracy”.

80 milionów złotych nagród dla urzędników resortu finansówŹródło: East News, fot: Rafal Oleksiewicz/REPORTER
d2e34sh
d2e34sh

Po tym, jak poseł Krzysztof Brejza odkrył listę z nagrodami w rządzie, wydawałoby się, że już nic nas nie zaskoczy. A jednak…

O bonusy w resorcie zapytała grupa posłów Platformy, m.in. Mirosława Nykiel, Jolanta Hibner, i Włodzimierz Karpiński. I wystosowała w tej sprawie interpelację do obecnej minister finansów Teresy Czerwińskiej. - Kwestia nagród oraz premii jest ze swej natury sprawą o wielkim znaczeniu dla opinii publicznej - z uwagi na fakt, iż nagrody te pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa – czyli pieniędzy podatników, tj. wszystkich Polaków – podkreślają autorzy interpelacji.

Odpowiedź przygotowana przez wiceministra finansów Mariana Banasia została opublikowana w maju na sejmowych stronach. Okazuje się, że w okresie od 16 listopada 2015 r. do 23 kwietnia 2018 wypłacono blisko 80 milionów złotych bonusów. Otrzymało ją 3051 pracowników resortu, co daje 25 tys. zł nagród na jednego pracownika (ok. 896 zł miesięcznie). A przypomnijmy, że resortem finansów we wspomnianym okresie kierował głównie Mateusz Morawiecki, obecny szef rządu.

d2e34sh

Zobacz także: Lisicki: PiS "wskrzesił" SLD i PSL

- Nagrody pochodzą z utworzonego, w ramach środków na wynagrodzenia funduszu nagród. Nie stanowią zatem dodatkowego obciążenia dla budżetu państwa. Nagrody uruchomione w okresie od 16 listopada 2015 r. do 23 kwietnia 2018 za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej dla pracowników ministerstwa finansów miały za zadanie docenienie dotychczasowych osiągnięć pracowników, a także miały motywować do jeszcze lepszej pracy. Łączna wysokość nagród wypłaconych ze środków ministerstwa finansów w w/w okresie wynosi 79.278.167,40 zł. Nagrody te zostały wypłacone 3051 osobom – informuje w odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Marian Banaś.

Z tej samej odpowiedzi wynika, że najlepiej nagradzanymi urzędnikami w resorcie (oprócz Mateusza Morawieckiego, który otrzymał tylko za 2017 rok 75 tysięcy złotych) byli wiceministrowie. Marian Banaś dostał 67,4 tys. zł, Piotr Nowak 66,4 tys. zł, Leszek Skiba 66,4 tys. zł, Wiesław Janczyk 62,4 tys. zł. Obecna szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska dostała 36,9 tys. zł. Nagrody przyznawała im ówczesna szefowa rządu Beata Szydło.

Sejm.gov.pl
Źródło: Sejm.gov.pl, fot: sejm.gov.pl

Z pisma wynika też, że nagrodę otrzymał Paweł Szałamacha, były szef resortu finansów. – W okresie od 16 listopada 2015 r. do 28 września 2016 r. otrzymał nagrody w łącznej wysokości 8 tys. zł – informuje Marian Banaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e34sh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e34sh
Więcej tematów