75% studentów przeżyło traumę
Blisko 25% studentów warszawskich uczelni przyznaje, że byli ciężko bici w dzieciństwie. Aż 75% badanych deklaruje, że przeżyło co najmniej jedno zdarzenie traumatyczne. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. dr hab. Maję Lis-Turlejską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Grupa studentów z siedmiu warszawskich uczelni wyższych została zbadana pod kątem częstotliwości występowania traumatycznych zdarzeń oraz zespołu PTSD (zespół stresu pourazowego). Wyniki badania wskazują, że 75% respondentów przeżyło przynajmniej jedno zdarzenie traumatyczne, przy czym mężczyźni częściej niż kobiety doświadczali tego typu sytuacji. W przebadanej grupie 19% osób doświadczyło rozboju lub napadu, a w przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosił aż 40%.
Studenci objęci badaniem zaskakująco często doświadczali różnego rodzaju przemocy. To zaskakujacy wynik, tym bardziej, że badanie zrealizowano wśród studentów renomowanych warszawskich uczelni, czyli w grupie, w której teoretycznie nie powinny występować zachowania patologiczne - komentuje prof. Maja Lis-Turlejska.
Stres traumatyczny jest szczególnym rodzajem stresu, związanym z zagrożeniem zdrowia lub życia człowieka i może być wywoływany przez tak ekstremalne zdarzenia jak wojna, klęska żywiołowa, ataki terrorystyczne, poważne wypadki oraz akty związane z przemocą, takie jak gwałt. Skrajne przeżycia mogą prowadzić do rozwoju długotrwałych zaburzeń psychicznych.
We wtorek 30 maja o godz. 15:15 na Wydziale Psychologii UW odbędzie się wykład otwarty, na którym zostaną przedstawione szczegółowe wyniki badań.