Trwa ładowanie...

30 do 47. Rząd PiS musi przełknąć ten sondaż

Nowy sondaż CBOS i kolejne niemiłe wiadomości dla rządu PiS. Aż 47 proc. badanych zalicza się do przeciwników rządu Mateusza Morawieckiego. Tylko 30 proc. to jego zwolennicy.

Mateusz MorawieckiMateusz MorawieckiŹródło: PAP, fot: Tomasz Wojtasik
d3281d8
d3281d8

W lipcu zaledwie 30 proc. ankietowanych zalicza się do zwolenników rządu Mateusza Morawieckiego. Jest to niezmienny wynik od kwietnia. Tyle samo respondentów co przed miesiącem (47 proc.) określa się jako przeciwnicy urzędującego gabinetu. Co piąty badany (20 proc.) deklaruje obojętność wobec rządu, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Jak zaznacza CBOS w raporcie z ostatnich badań, zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego miesiąca w zakresie notowań rządu, w większości mieszczą się w granicach błędu pomiaru.

"Jednak w dłuższym okresie obserwujemy pogorszenie się ocen działalności gabinetu premiera Morawieckiego. Od wiosny odsetek przeciwników obecnego rządu, udział osób źle oceniających wyniki jego działalności oraz niezadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Morawiecki, powoli, ale systematycznie rośnie. Obecne notowania rządu są zbliżone do tych, które zarejestrowaliśmy w styczniu tego roku i nieco lepsze niż w okresie sierpień-październik roku ubiegłego" - podaje CBOS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Traci kontrolę". Reakcja na krzyki prezesa podczas festynu PiS

Coraz gorsza ocena działalności rządu

W lipcu pozytywnie wynik działalności rządu premiera Morawieckiego ocenia 33 proc. badanych (mniej o 3 pkt proc.), a 56 proc. odbiera go źle (wzrost o 1 pkt proc.). 11 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

d3281d8

Odsetek podzielających opinię, że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, nie zmienił się od czerwca i wynosi 32 proc. O 2 pkt proc. do 58 proc. spadł udział osób będących przeciwnego zdania. Na ten temat opinii nie ma 9 proc. respondentów.

Z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, zadowolonych jest 33 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem). Odsetek niezadowolonych wzrósł o 2 pkt proc. i sięga 57 proc.

Kolejny taki sondaż CBOS

To już kolejny sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej, który przynosi złe wiadomości dla obozu Zjednoczonej Prawicy. W badaniu poparcia dla partii, opublikowanym w ubiegłym tygodniu, PiS mógł liczyć na 29,1 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska - 28,2 proc. Tak niskiej różnicy między partią rządzącą, a opozycją nie było już dawno.

Warto pamiętać, że Centrum Badania Opinii Społecznej formalnie jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje premier. A sam sondaż partyjny CBOS opublikował i chwilę później usunął z mediów społecznościowych, tłumacząc się błędem w grafice.

d3281d8

- Jeśli w najbliższych wyborach PiS utraci władzę, to będzie znaczyło, że cała inwestycja w Mateusza Morawieckiego się nie opłaciła i nie będzie mógł zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego - komentował w niedzielę wydarzenia na pikniku PiS politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Czytaj także:

Źródło: PAP, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3281d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3281d8
Więcej tematów