Świat250 tys. opłaty za jednego uchodźca? Viktor Orban: propozycja KE ws. kwot jest oburzająca

250 tys. opłaty za jednego uchodźca? Viktor Orban: propozycja KE ws. kwot jest oburzająca

• KE: 250 tys. euro za jednego uchodźcę jeśli kraj odmówi ich przyjęcia

• Viktor Orban: tyle zarabia jeden Węgier przeciętnie w ciągu 39 lat

• Stanowisko KE określił jako "karną propozycję", która jest "ciosem w splot słoneczny"

• Trudno wyrazić to oburzenie w cywilizowanej formie językowej - dodał

250 tys. opłaty za jednego uchodźca? Viktor Orban: propozycja KE ws. kwot jest oburzająca
Źródło zdjęć: © AFP | ATTILA KISBENEDEK

Za oburzającą uznał premier Węgier Viktor Orban propozycję Komisji Europejskiej, by kraje członkowskie UE mogły odmówić przyjęcia uchodźców, jeśli zapłacą za każdego z nich 250 tys. euro. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

Orban podkreślił, że jeden Węgier w ciągu 7 lat otrzymuje około 4 tys. euro ze źródeł europejskich, a 250 tys. euro zarabia przeciętnie w ciągu 39 lat.

Stanowisko Komisji określił jako "karną propozycję", która jest "ciosem w splot słoneczny". - Trudno wyrazić to oburzenie w cywilizowanej formie językowej - oświadczył, dodając, że "jeszcze nie było mocniejszej propagandy przeciwko koncepcji Unii Europejskiej".

Według niego przywódcy europejscy "siedzą odizolowani od świata w wieży z kości słoniowej, nawet nie znają realiów i nie mają pojęcia, o czym mówią".

- To nie żarty: tu chodzi o to, że chcą Węgrom odebrać prawo, byśmy sami decydowali, z kim chcemy, a z kim nie chcemy żyć, i przenieść je gdzie indziej, do obcego kraju, do miasta zwanego Brukselą - powiedział, apelując do wszystkich o sprzeciw wobec obowiązkowych kwot uchodźców.

Według niego już sama propozycja KE jest pomyłką. Komisja zajmuje się bowiem kwestią uchodźców, a tymczasem problemem Węgrów "nie jest rozmieszczanie uchodźców, tylko ochrona granic", którą zdaniem Orbana należy wzmocnić. Jak dodał premier, nie wolno nikogo wpuszczać bez nadzoru, a obozy dla uchodźców trzeba stworzyć poza granicami UE.

Orban wyraził przekonanie, że to Węgrzy wykazali się największą solidarnością w sprawie uchodźców, "tylko nie zdobyłem się na odwagę, żeby wystawić Brukseli rachunek za koszty rejestracji 175 tys. uchodźców (...), za dodatkowe środki na pracę węgierskiej policji (...) i za ogrodzenie". "My się zachowujemy po europejsku" - zaznaczył.

W Europe Środkowej, a w tym na Węgrzech, "panujemy nad sytuacją" - podkreślił. "Mamy kontrolę nad wydarzeniami (...), my się tu nie godzimy na to, by nasze dziedzictwo kulturowe zniknęło z minuty na minutę, tu nie powstaną równoległe społeczeństwa" - oświadczył.

Nawiązując do planowanego referendum węgierskiego ws. obowiązkowych kwot przyjmowania migrantów, Orban oznajmił, że sam mógłby się im sprzeciwić, ale jego słowo nie znaczy tyle, co opinia 10 mln Węgrów. "Robimy to całe referendum, aby móc powstrzymać Brukselę" - powiedział.

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej, która zakłada wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców uruchamianego w sytuacji kryzysowej. Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy byliby rozsyłani do innych państw według nowego systemu relokacji. Kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców mogłyby odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian musiałyby zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Pieniądze trafiłyby do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

Polska oraz inne kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie odrzuciły tę propozycję.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (472)