Trwa ładowanie...

17 więźniów zginęło w walkach gangów w dwóch brazylijskich więzieniach

• Łącznie 17 więźniów zginęło w walce rywalizujących ze sobą gangów w więzieniu w Porto Velho, stolicy brazylijskiego stanu Rondonia, i w zakładzie karnym w mieście Boa Vista w stanie Roraima
• Wcześniej informowano, że w Boa Vista zginęło 25 osadzonych, bo początkowo policja sądziła, że ofiar jest więcej
• Kilku uczestnikom starć ścięto głowy
• Zatrzymani uzbrojeni byli w kamienie i kawałki drewna wyrwane ze ścian. To nimi się posłużyli, brutalnie mordując współwięźniów z innego gangu

Share
17 więźniów zginęło w walkach gangów w dwóch brazylijskich więzieniachŹródło: PAP/EPA, fot: ANDERSON SOARES/RORAIMA EM TEMPO
d3dxmz1

W Porto Velho na granicy z Boliwią co najmniej siedmiu więźniów udusiło się w poniedziałek dymem podczas pożaru w więzieniu. Dwóch innych z objawami asfiksji (niedoboru tlenowego w organizmie) trzeba było przetransportować do szpitala.

Zaczęło się od starcia dwóch grup więźniów

Bunt, podczas którego zniszczono kilka cel, został opanowany z rana przez żandarmerię, kiedy więźniowie, uzbrojeni w kawałki drewna i ostre przedmioty, szykowali się do zbiorowej ucieczki.

Jak powiedział dyrektor tego więzienia Jobson Bandeira, "zaczęło się od starcia dwóch grup więźniów i jedna z nich podpaliła materace i inne przedmioty pod celą, w której zamknięte były ofiary".

d3dxmz1

Rzeczniczka władz Roraimy poinformowała na konferencji prasowej, że wydarzenia w Porto Velho były związane z wcześniejszymi nieco zamieszkami w więzieniu w Boa Vista, stolicy stanu Roraima położonego na granicy z Wenezuelą i Gujaną, ok. 3,3 tysiąca kilometrów od Rio de Janeiro.

- Zginęło tam, nie jak podawano wcześniej 25 więźniów, tylko 10 - poinformowała rzeczniczka. Wyjaśniła, że "frakcja zorganizowanej przestępczości Primeiro Comando da Capital (PCC - Pierwsze Komando Stołeczne) wydała rozkaz pozabijania członków rywalizującej z nią frakcji Commando Vermelho (CV - Czerwone Komando) we wszystkich więzieniach kraju".

PCC vs. CV

PCC to największa brazylijska organizacja przestępcza licząca ok. 13 tysięcy członków, z których niemal połowa przebywa w więzieniach. Jej bazą jest stan Sao Paulo, ale działa ona w większości brazylijskich stanów oraz w Paragwaju i Boliwii.

CV, narkotykowy kartel zajmujący się również handlem bronią, powstał w końcu lat 60. ze zwykłych przestępców i lewackich więźniów politycznych jako Falange Vermelha (Czerwona Falanga). W latach 80. zmienił nazwę i uważa się, że porzucił ideologię lewicową. Współpracuje z kolumbijską partyzantką FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), dostarczając jej broń za narkotyki, i kontroluje część Rio de Janeiro.

d3dxmz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dxmz1
d3dxmz1
Więcej tematów