14 emerytura. Kiedy wypłata? Rząd podaje dwa terminy
Już niebawem na konta emerytów trafią dodatkowe środki. Te zostaną wypłacone w ramach "czternastek". Kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? Przedstawiciele rządu podają różne terminy.
14 emerytury to dodatkowe wsparcie, wypłacane seniorom. Początkowo miało ono stanowić jednorazowy dodatek, jednak w połowie lipca 2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której świadczenie to zostało wprowadzone na stałe. Kiedy wypłata czternastej emerytury? KPRM i Minister pracy i polityki społecznej podali dwa terminy.
Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023 roku? Premier zdradza termin
Jeden z terminów, od którego czternaste emerytury miałyby zacząć trafiać do seniorów, podała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Jak przekazano w oficjalnym komunikacie, wypłata dodatkowych świadczeń ma ruszyć "na przełomie sierpnia i września" 2023 roku. Termin ten potwierdził również premier Mateusz Morawiecki. - Planujemy, że w 2023 r., "czternastka" wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września - cytuje wypowiedź prezesa Rady Ministrów portal money.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fatalny sygnał ws. przyszłych emerytur. Nikt o tym nie mówi
14 emerytura. Kiedy wypłata? MRiPS podaje kolejny termin
Jak natomiast wskazała podczas spotkania z wyborcami minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, termin wypłaty 14 emerytury będzie regulowany stosownym rozporządzeniem rady ministrów. Szefowa resortu dodała jednak, że świadczenie będzie wypłacane "od początku września".
Kto nie dostanie 14 emerytury? Będzie obowiązywać próg dochodowy
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rząd, wysokość "czternastki" będzie równa wysokości najniższej emerytury. Ta, po waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto. Pełną kwotę świadczenia otrzymają jednak wyłącznie osoby, które pobierają emerytury i renty nieprzekraczające 2900 złotych.
Powyżej tej kwoty zastosowanie znajdzie zasada wymiany "złotówka za złotówkę", która polega na zmniejszeniu kwoty czternastej emerytury o kwotę przekraczającą wspomniany próg. Z wyliczeń wynika więc, że dodatkowe środki nie trafią do osób, pobierających świadczenia emerytalne, przekraczające kwotę 4438,44 zł brutto.