Trwa ładowanie...

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy złożyli kwiaty, kilku demonstrantów zatrzymanych

Obchodzimy w sobotę 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rocznicowe, jak w ubiegłym roku, przebiegają w cieniu pandemii. Na placu Piłsudskiego doszło do zatrzymań kilku demonstrantów próbujących zakłócić obchody. Politycy PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyli kwiaty przed pomnikiem.

Share
11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy złożyli kwiaty, kilku demonstrantów zatrzymanych
Źródło: PAP
d4n3rgu

Tuż przed oficjalnymi uroczystościami policja odgrodziła strajkujących wokół placu Piłsudskiego. - Osoby, które się zgromadziły, są cały czas wypychane przez funkcjonariuszy, manifestanci się rozproszyli - informował reporter WP Klaudiusz Michalec. - Policjanci zachowują się agresywnie zarówno do manifestantów, jak i do dziennikarzy - dodawał nasz dziennikarz.

Jeden ze strajkujących przedsiębiorców był oburzony zachowaniem policji. - Policjanci nie potrafili ustalić zasad. Najpierw mogliśmy stać przy radiowozach, żeby móc odezwać się do premiera. Potem nagle kazano nam przejść z pobliżu placu, bo "dowódca zmienił zdanie". Potem pozwolono nam przejść koło Grobu Nieznanego Żołnierza. Bliżej godziny 8 zaczęło się pojawiać coraz więcej służb, radiowozów, autobusów. Na końcu zamknęli wszystkich w kordonie - relacjonował pan Piotr.

- Przyjechaliśmy złożyć hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Znowu pomnik jest odcięty, traktowani jesteśmy jak przestępcy, a władza pokazuje, że może wszystko. Policja obiecała, że nie będzie gazować, pilnują się bardziej niż podczas wcześniejszych demonstracji - dodawała jedna z demonstrantek.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Paweł Tanajno zatrzymany

Punktualnie o 9 na placu Piłsudskiego pojawiła się delegacja polityczna z prezesem PiS na czele. Spiker podczas uroczystości odczytał 96 nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Po krótkiej modlitwie Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za nim kwiaty złożyli także: marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki. Następnie delegacja polityków udała się na Powązki, gdzie również złożono wieńce przed pomnikiem ofiar katastrofy.

d4n3rgu

Przed uroczystościami - podczas jednej z demonstracji przy placu Piłsudskiego - policja zatrzymała jednego z liderów Strajku Przedsiębiorców Pawła Tanajno. "Policjanci KSP prowadzą działania na ulicach Warszawy. Niestety jest już pierwszy zatrzymany. Powodem jest naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Policjanci użyli ŚPB (środków przymusu bezpośredniego - red.) w postaci kajdanek i siły fizycznej" - przekazała Komenda Stołeczna Policji. Później zatrzymano kolejne osoby. "Ponownie mamy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych" - dodaje KSP. Przed godziną 10 - jak relacjonował reporter WP - policja użyła gazu przeciwko demonstrantom.

Źródło: WP

Uroczystości upamiętniające katastrofę prezydenckiego Tu-154 będą trwać cały dzień. Ze względu na epidemię koronawirusa mają mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.

Oto plan popołudniowych uroczystości:

d4n3rgu

godz. 14:00 - Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego
godz. 19:00 - Msza Święta w intencji ofiar katastrofy w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

W okolicach pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywały się główne uroczystości, zarejestrowano osiem innych demonstracji. Większość z nich organizowały osoby związane ze Strajkiem Przedsiębiorców pod hasłem "Narodowa blokada schodów Jarosława".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n3rgu

Podziel się opinią

Share
d4n3rgu
d4n3rgu
Więcej tematów