11 listopada 2019. Czym jest święto niepodległości? Dlaczego świętujemy tego dnia?
Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dowiedz się, dlaczego odzyskanie niepodległości świętujemy właśnie tego dnia. Jak można uczestniczyć w obchodach?
07.11.2019 15:01
11 listopada 1918. Co się wtedy wydarzyło?
Święto Niepodległości wypada w listopadzie na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat. Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro-Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wygrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja, ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między siebie Polskę pod koniec XVIII wieku, byli osłabieni jak nigdy dotąd.
7 października 1918 niepodległość Polski proklamowała Rada Regencyjna, organ administracyjny stworzony przez niemieckich okupantów. Był to pierwszy krok w stronę realnego odzyskania niepodległości. 10 listopada 1918 do Polski powrócił z niemieckiego więzienia Józef Piłsudski, były dowódca I Brygady Legionów Polskich, symbol walki o wolność.
11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.
Święto Niepodległości 2019. Jak obchodzić ten dzień?
11 listopada kojarzy się z uroczystymi przemówieniami na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie i składaniem kwiatów przez Grobem Nieznanego Żołnierza. Tego dnia zobaczymy też defiladę wojskową, której częścią jest defilada historyczna. Od 2005 roku marsz grup rekonstrukcji historycznej przechodzi Traktem Królewskim w Warszawie. Uczestnicy przebiorą się za powstańców styczniowych i listopadowych czy żołnierzy powstania warszawskiego. Wystąpi też liczna konnica – ułani, szwoleżerowie, lansjerzy.
Na Święto Niepodległości 2019 organizowana jest akcja "Niepodległa do hymnu". 11 listopada w południe w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego.
Biegi Niepodległości organizuje się od lat w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni, a także w mniejszych miejscowościach, takich jak Skórzec, Turek czy Węgrów. Największą frekwencję miały biegi w 2018 roku, kiedy przypadała 100. rocznica odzyskania niepodległości. Bieg we Wrocławiu został największą tego typu imprezą w Polsce. Na 10 kilometrów pobiegło wtedy 22,5 tysiąca osób.