Trwa ładowanie...
d1mc0yf

11 listopada 2019. Czym jest święto niepodległości? Dlaczego świętujemy tego dnia?

Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dowiedz się, dlaczego odzyskanie niepodległości świętujemy właśnie tego dnia. Jak można uczestniczyć w obchodach?
Share
11 listopada 2019. Czym jest święto niepodległości? Sprawdź, dlaczego świętujemy tego dnia.
11 listopada 2019. Czym jest święto niepodległości? Sprawdź, dlaczego świętujemy tego dnia.Źródło: East News, Fot: Hubert Mathis/REPORTER
d1mc0yf

11 listopada 1918. Co się wtedy wydarzyło?

Święto Niepodległości wypada w listopadzie na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat. Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro-Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wygrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja, ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między siebie Polskę pod koniec XVIII wieku, byli osłabieni jak nigdy dotąd.

7 października 1918 niepodległość Polski proklamowała Rada Regencyjna, organ administracyjny stworzony przez niemieckich okupantów. Był to pierwszy krok w stronę realnego odzyskania niepodległości. 10 listopada 1918 do Polski powrócił z niemieckiego więzienia Józef Piłsudski, były dowódca I Brygady Legionów Polskich, symbol walki o wolność.

d1mc0yf

11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.

Święto Niepodległości 2019. Jak obchodzić ten dzień?

11 listopada kojarzy się z uroczystymi przemówieniami na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie i składaniem kwiatów przez Grobem Nieznanego Żołnierza. Tego dnia zobaczymy też defiladę wojskową, której częścią jest defilada historyczna. Od 2005 roku marsz grup rekonstrukcji historycznej przechodzi Traktem Królewskim w Warszawie. Uczestnicy przebiorą się za powstańców styczniowych i listopadowych czy żołnierzy powstania warszawskiego. Wystąpi też liczna konnica – ułani, szwoleżerowie, lansjerzy.

Na Święto Niepodległości 2019 organizowana jest akcja "Niepodległa do hymnu". 11 listopada w południe w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego.

Biegi Niepodległości organizuje się od lat w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni, a także w mniejszych miejscowościach, takich jak Skórzec, Turek czy Węgrów. Największą frekwencję miały biegi w 2018 roku, kiedy przypadała 100. rocznica odzyskania niepodległości. Bieg we Wrocławiu został największą tego typu imprezą w Polsce. Na 10 kilometrów pobiegło wtedy 22,5 tysiąca osób.

d1mc0yf

Podziel się opinią

Share
d1mc0yf
d1mc0yf
Więcej tematów