PolskaPrzepisy ws. wycinki drzew do zmiany. Jarosław Kaczyński i PiS rozpoczynają przygotowania do wyborów samorządowych

Przepisy ws. wycinki drzew do zmiany. Jarosław Kaczyński i PiS rozpoczynają przygotowania do wyborów samorządowych

- Przed nami cały cykl wyborów. Dlatego nadszedł czas, w którym zaczynamy przygotowania właśnie do wyborów samorządowych. Musimy być przygotowani do wysiłku i pracy, stąd powołanie nowej struktury - powiedział Jarosław Kaczyński na spotkaniu z działaczami PiS z Warszawy i powiatów okołowarszawskich. Prezes PiS dodał również, że "przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione". Zadeklarował także modyfikacje w ustawie metropolitalnej.

Przepisy ws. wycinki drzew do zmiany. Jarosław Kaczyński i PiS rozpoczynają przygotowania do wyborów samorządowych
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

20.02.2017 | aktual.: 20.02.2017 21:07

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Jarosław Kaczyński ostro skrytykował ministerstwo środowiska za przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. - Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing - poinformował PAP warszawski polityk partii.

Prezes PiS ws. wyborów. Będą pełnomocnicy w każdym województwie i okręgu

Projekt warszawskiej ustawy metropolitalnej ulegnie zmianie - zadeklarował Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział też zmiany w ordynacji wyborczej i powołanie specjalnej, partyjnej struktury ds. wyborów samorządowych.

Jak mówił, nadszedł czas, w którym PiS zaczyna przygotowywać się do wyborów samorządowych. "Musimy być przygotowani do wysiłku i pracy, stąd powołanie nowej struktury" - mówił lider PiS cytowany na Twittrze ugrupowania. Dodał, że struktura ds. wyborów samorządowych będzie składać się z pełnomocników w każdym województwie i okręgu; pełnomocnikami zostaną parlamentarzyści, którzy pełnią pierwszą kadencję w Sejmie lub Senacie.

"Bardzo ważną kwestią jest wyborów kandydatów, którzy będą nas reprezentować" - podkreślił Kaczyński.

Podkreślił też, że zmiana ordynacji wyborczej budzi kontrowersje, szczególnie gdy chodzi o dwukadencyjność (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast). Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, prezes Kaczyński stwierdził, że zmiana nastąpi "niedługo".

Sporo pytań z sali dotyczyło projektu ustawy metropolitalnej. "Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ustawa ulegnie zmianie, będzie nowa nazwa, bezpośrednie wybory burmistrzów dzielnic, większa niezależność dzielnic, dotychczasowe zasady wyborów w gminach i wybory na zasadach większościowych do rady metropolii" - powiedział PAP warszawski polityk PiS.

Zgodnie z projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Do Warszawy przyłączone miałyby zostać: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

W projekcie nie uwzględniono Podkowy Leśnej. Jeden z autorów projektu, poseł PiS Jacek Sasin powiedział w zeszłym tygodniu, że to błąd i do projektu ustawy złożona zostanie poprawka, która uwzględni Podkowę Leśną w planach powiększenia Warszawy.

warszawapisrząd
Zobacz także
Komentarze (753)