Napływają kondolencje z całej Europy
Z całej Europy napływają do Polski kondolencje po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso przekazał wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy. Pisemne kondolencje zostały wysłane do polskich władz.
Premier David Cameron przekazał na ręce premiera Donalda Tuska kondolencje w związku z katastrofą pod Szczekocinami. David Cameron napisał, ze jest zaszokowany i ze smutkiem myśli o tragicznej katastrofie kolejowej. "Z uwagą obserwuję rozwój sytuacji. W tym trudnym czasie pragnę Tobie i rodzinom oraz przyjaciołom ofiar tej tragedii przekazać wyrazy najgłębszego współczucia. Myślami jestem z tymi, którzy w tej katastrofie odnieśli obrażenia oraz z ich bliskimi" - napisał brytyjski premier. Przekazał również słowa szacunku i podziwu ratownikom zaangażowanym w tę skomplikowaną akcję, a także premierowi Donaldowi Tuskowi - za to, że "przewodzi narodowej reakcji na tę tragedię".
Także kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała za pośrednictwem ambasadora Polski w Berlinie na ręce premiera Donalda Tuska kondolencje w związku katastrofą kolejową pod Szczekocinami.
Wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle przekazał Polakom wyrazy głębokiego współczucia w związku z katastrofą. W specjalnym oświadczeniu przesłanym prasie minister napisał, że z przerażeniem przyjął wiadomość o wypadku. Jak czytamy w oświadczeniu, Niemcy łączą się w żalu z bliskimi ofiar, a poszkodowanym życzą szybkiego powrotu do zdrowia.
Również przywódcy Austrii, Węgier i Słowacji przesłali kondolencje najwyższym władzom naszego kraju i rodzinom ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Informacje o przebiegu akcji ratunkowej są aktualizowane co kilkadziesiąt minut we wszystkich mediach elektronicznych tych państw.
Prezydent Węgier Pal Schmitt i premier Viktor Orban napisali, że" cały węgierski naród łączy się w bólu z Polakami". Najwyższe władze tego kraju zapewniły, że "Węgrzy, odwieczni przyjaciele Polski, doskonale rozumieją rozmiary tej przerażającej tragedii i nie ma węgierskiej rodziny, która nie przeżywałaby jej z równie głębokim żalem jak Polacy".
Prezydent Austrii Heinz Fischer przekazał wyrazy głębokiego współczucia pisząc, że "przyjął informację o tragedii z niedowierzaniem i ogromnym smutkiem". Kanclerz Werner Faymann życzył natomiast rannym "szybkiego powrotu do zdrowia".
Spontanicznie zareagowali na tragedię w Szczekocinach Słowacy. Listy kondolencyjne przesłali: prezydent Ivan Gaszparovicz, premier Iveta Radiczova i szef dyplomacji Mikulasz Dzurinda. Przywódcy słowackiego narodu stwierdzili, że są "głęboko poruszeni tragedią" i proszą "o przyjęcie wyrazów głębokiego współczucia".
Rosyjska ambasada w Polsce zamieściła na stronie internetowej kondolencje, w związku z katastrofą pod Szczekocinami. W krótkim oświadczeniu rosyjscy dyplomaci złożyli wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar, a rannym i poszkodowanym życzą szybkiego powrotu do zdrowia.