Pryszczyca w Wielkiej Brytanii
W 2001 roku Wielką Brytanię dotknęła epidemia pryszczycy. Wystąpiła we wszystkich regionach kraju poza wschodnią Anglią. W sumie potwierdzono 1664 ogniska choroby.
Pryszczyca to jedna z najszybciej i najłatwiej rozprzestrzeniających się chorób zwierzęcych. Atakuje bydło, owce, świnie i kozy. Jest zwalczana z urzędu. Władze brytyjskie przyjęły restrykcyjny sposób walki z epidemią polegający na uboju w ciągu doby wszystkich zwierząt na zakażonych farmach, a w ciągu 48 godzin - w ich sąsiedztwie. Przypadki zarażenia się pryszczycą przez ludzi zdarzają się bardzo rzadko i nie stanowią zagrożenia dla ich życia. Choroba trwa ok. 8-10 dni i ma łagodny przebieg. Objawia się gorączką, wymiotami i pęcherzami na twarzy i dłoniach.
Epidemia sprzed dziesięciu lat miała katastrofalne skutki dla hodowli i turystyki Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska na pewien czas zakazała eksportu zwierząt i produktów zwierzęcych z tego kraju. Programem przymusowego uboju objęto wówczas nawet 10 mln zwierząt. Koszty walki z epidemią oszacowano na ok. 8,5 mld funtów.