Zorza polarna i deszcz Perseidów. Zachwycający spektakl na niebie
Sprawdziły się przewidywania astronomów. W nocy z poniedziałku na wtorek niebo rozświetliły setki spadających gwiazd. Spektakl był tym bardziej niezwykły, że w wielu miejscach zaobserwować można było zorzę polarną. Zobaczcie zdjęcia z tej bajkowej nocy.
To była zapierająca dech w piersiach noc na niebie. Nad Polską rozegrał się prawdziwy spektakl. Do zapowiadanego deszczu Perseidów dołączyła niezwykle wyrazista zorza, tworząc prawdziwie baśniowy efekt. Sieć zalały zdjęcia zrobione przez najbardziej wytrwałych obserwatorów nieba.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Spadające gwiazdy", inaczej meteory, to zjawiska świetlne powstające, gdy fragment skalny z przestrzeni kosmicznej, tzw. meteoroid, wchodzi w atmosferę Ziemi. Większość z nich ulega spaleniu w atmosferze, a jedynie te największe docierają na ziemię, stając się meteorytami.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Chociaż zjawisko występuje przez cały rok, to jednym z najbardziej spektakularnych jest rój Perseidów, aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, z kulminacją w nocy z 12 na 13 sierpnia.
Do obserwacji deszczu meteorytów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i wybrać za miasto, aby obserwować niebo w jak największej ciemności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie w szoku. "Nie mieści im się to w głowie"
Zorza polarna nad Polską
Minionej nocy rój Perseidów nie był jedynym zjawiskiem, jakie można było zaobserwować na niebie. W wielu miejscach kraju pojawiła się dobrze widoczna zorza polarna, którą zawdzięczamy potężnej burzy magnetycznej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zorza polarna to zjawisko świetlne, występujące zwykle w okolicach bieguna północnego i południowego. Powstaje kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu, które przekierowuje cząstki w kierunku biegunów i cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: X, WP Wiadomości