Trwa ładowanie...
d1vyu7l
nauka

Żonaci mniej pracują niż żyjący w wolnych związkach

Żonaci mężczyźni wykonują mniej prac domowych niż ich koledzy, którzy mieszkają razem z kobietą, ale nie stanęli przed ołtarzem - wynika z badań amerykańskich, których wyniki publikuje "Journal of Family Issues".

Share
d1vyu7l

Naukowcy z George Mason University oraz North Carolina State University przebadali ponad 17 tys. osób z 28 krajów. Według informacji podawanych przez samych badanych, żonaci mężczyźni wykonują mniej prac domowych niż panowie, którzy co prawda mieszkają razem z kobietą, ale żyją w wolnym związku.

Wyniki tego badania sugerują, iż instytucja małżeństwa zmienia podział pracy - sugeruje jedna z autorek analiz, socjolog Shannon Davis. Wydaje się, że małżeństwo jako instytucja ma "tradycjonalizujący" wpływ na pary - nawet na takie, które postrzegają obie płcie jako równe - podkreśla Davis.

Badanie daje obraz par z całego świata. Nasze wyniki sugerują, że w wielu krajach na decyzje par dotyczące podziału prac wpływają podobne czynniki - mówi badaczka. - Chodzi o sposób, w jaki społeczeństwo zdefiniowało pojęcie małżeństwa jako instytucji, co wpływa na zachowanie.

d1vyu7l

Podziel się opinią

Share
d1vyu7l
d1vyu7l
Więcej tematów