Żółty pył nad Polską. Wydano komunikat
Sucha i upalna pogoda, a także napływ mas powietrza ze Wschodu spowodowały, że w wielu regionach Polski doszło w tym tygodniu do przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego PM10, a niebo zostało spowite szarym cieniem. Co się dzieje? Wszystko przez toczące się przez Europę ruchy wiatru.
26.08.2022 | aktual.: 26.08.2022 13:35
Pierwsze informacje o zanieczyszczonym powietrzu na wschodnich terenach Polski pojawiły się we wtorek, 23 sierpnia. Stężenie pyłów w tym czasie było tak duże, że przekroczyło normy o ponad 300 procent. Zmianie uległa także barwa nieba, która zamiast błękitu przybrała szarawy odcień. W powietrzu dało się wyczuć nieprzyjemny swąd. Docierający nad Polskę pył osadzał się na oknach, samochodach, elewacjach.
Pył nad polską 2022. Jakie jest jego pochodzenie?
Wskazania meteorologiczne dotyczące kierunku wiatru ukazują, że do Polski od kilku dni docierają masy powietrza ze Wschodu. Upały i bezdeszczowa pogoda panujące niemal w całej Europie sprzyjają przenoszeniu przez wiatr pyłów i zanieczyszczeń. Żółty pył nad Polską pochodzi najprawdopodobniej z rejonów Bliskiego Wschodu oraz Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.
Pył ten docierając nad tereny Europy Wschodniej, połączył się z dymem, wydobywającym się z wypalanych obszarów rolniczych na terenie Rosji i Ukrainy, a następnie z suchymi masami powietrza popłynął do Polski wschodniej.
Żółty pył nad Polską. Jak długo się utrzyma?
Ogłoszony we czwartek, 25 sierpnia komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że "Państwowy Instytut Badawczy w dalszym ciągu prognozuje utrzymanie się napływu powietrza z kierunków wschodnich w najbliższych dniach. W przypadku braku opadów atmosferycznych może to powodować lokalne utrzymywanie się podwyższonych stężeń we wschodniej, środkowej i południowej Polsce".
Został wysłany komunikat do RCB dotyczący powiatu chełmskiego, powiatu białostockiego oraz miasta Białystok i powiatu augustowskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa mapa zanieczyszczeń wskazuje, że wyższe wskazania stężenia pyłu zawieszonego PM10 wraz z masami powietrza, przesunęła się na zachód.
Pył nad Polską — czy jest radioaktywny?
Nietypowe, bardzo wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 oraz masy powietrza docierające ze wschodu wywołały obawy mieszkańców. Jak uspokaja Państwowa Agencja Atomistyki, pył nad Polską nie ma związku z walkami toczącymi się na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W zanieczyszczonym powietrzu nie wykryto żadnego stężenia radioaktywnego "PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska".
Zobacz również: Zaskakujące dane ze wschodniej Polski. GIOŚ o przyczynie