Żółty pył na samochodzie. Czym jest? Problem powtarza się co roku

W okresie wiosenno-letnim wielu kierowców skarży się na osiadający na karoserii żółty pył. Osad potrafi poważnie zabrudzić pojazdy i zmusić ich właścicieli do częstych wizyt na myjni. Czym jest? Czy może zaszkodzić lakierowi?

Żółty pył na samochodzie. Skąd się bierze?
Żółty pył na samochodzie. Skąd się bierze?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Żółty pył na samochodach pojawia się najczęściej już w kwietniu. Z każdym tygodniem kierowcy narzekają jednak na coraz większe zabrudzenia. Tego typu osad jest zjawiskiem cyklicznym - ma on naturalne pochodzenie.

Pył na samochodzie. Skąd się bierze?

Źródłem żółtego osadu, z którym zmagają się właściciele pojazdów wiosną, są drzewa i kwiaty. Jest to bowiem pyłek, który unosi się w powietrzu i osadza na powierzchniach. W maju za jego produkcję są najczęściej odpowiedzialne rośliny iglaste - sosna czy świerk. Pyłki tych drzew są lekkie i mają charakterystyczną, żółtą barwę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawet 30 tys. zł kary. Kierowca BMW doigrał się

Drugim, rzadszym źródłem osadu, który powoduje zabrudzenia karoserii samochodu, jest pył Saharyjski. Ze względu na jego skład, w którym przeważają drobinki piasku, jest on jednak ciemniejszy od pyłku z drzew i kwiatów, przybierając rdzawo-pomarańczową barwę.

Żółty pyłek na samochodzie. Jak go wyczyścić?

Żółty pyłek - oprócz walorów estetycznych - nie szkodzi lakierowi. Aby go usunąć, wystarczy udać się na myjnię. Eksperci motoryzacyjni nie zalecają pozbywania się osadu przez przetarcie go dłonią lub ściereczką, ponieważ wraz z pyłem na karoserii mogą osadzić się twardsze zabrudzenia. Ich pocieranie może prowadzić do powstawania rys.

Osoby, które są uczulone na pyłek, powinny również pamiętać, by podczas jego usunięcia zachować ostrożność. Kontakt z alergenem może bowiem powodować silne reakcje alergiczne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)