Trwa ładowanie...

Żołnierze WOT pomogą szpitalom. "To podważanie i wchodzenie w kompetencje dyrektorów"

Żołnierze WOT mają pomóc szpitalom w walce z koronawirusem. Jednak nie wszystkim się to podoba. Przygotowano list do Ministerstwa Zdrowia i NFZ, wyrażający "zdecydowany sprzeciw".

Wojsko pomoże szpitalom w walce z koronawirusem. Nie wszystkim się to podobaWojsko pomoże szpitalom w walce z koronawirusem. Nie wszystkim się to podobaŹródło: PAP
d36hqmj

Od 4 listopada żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają pomagać placówkom medycznym w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych.

- Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc - powiedział Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, cytowany przez "Rynek Zdrowia".

Wojsko w szpitalach. Pismo do ministra

Jak podaje RMF FM, nie wszystkim podoba się pomoc WOT. Pojawiło się pismo podpisane przez dyrektorów z ponad 140 szpitali. Chodzi o Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Dokument jest adresowany do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz do wspominanego wcześniej Filipa Nowaka z NFZ.

d36hqmj

Zobacz także: PiS straci większość? Piotr Zgorzelski o tajemniczych "inicjatywach"

"Prosiliśmy o pomoc żołnierzy, by wspomogli nas technicznie, ale w zakresie, który wyznaczyliby sami dyrektorzy. Fakt odgórnego narzucenia zadań takich osób przez oddziały wojewódzkie NFZ jest czymś niewyobrażalnym i nieakceptowalnym" - można przeczytać w liście. "To podważanie i wchodzenie w kompetencje dyrektorów" - dodano.

Jako argument podawany jest przykład polecenia, by dyrektorzy przygotowywali stanowiska komputerowe dla żołnierzy. Dzięki temu WOT będzie mógł wprowadzić dane do systemu. "To jawne i bezpośrednie wyrażenie braku zaufania do szpitali przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia" - tłumaczą dyrektorzy, wyrażając "stanowczy sprzeciw".

d36hqmj

Dlaczego wojsko? Ministerstwo Zdrowia o "ukrywaniu łóżek"

We wtorek minister Adam Niedzielski stwierdził, że pomoc wojska jest potrzebna, gdyż często mamy do czynienia "z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek (covidowych - przp. red.), które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować".

- Dlatego będziemy chcieli tutaj zastosować rozwiązanie takie bardziej obiektywne, poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach - zapowiedział szef MZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36hqmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36hqmj
Więcej tematów