Trwa ładowanie...
dzs2evj

Zniszczono polski krzyż w Grodnie

W nocy zniszczono na cmentarzu w Grodnie odsłonięty zaledwie dwa dni temu krzyż upamiętniający obrońców miasta przed najazdem Sowietów we wrześniu 1939 roku - dowiedział się portal Kresy24.pl.

dzs2evj
dzs2evj

W niedzielnej ceremonii poświęcenia krzyża uczestniczyli świadkowie wydarzeń sprzed 70 lat, działacze Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, polscy parlamentarzyści i dyplomaci.

Działacz ZPB i historyk Józef Porzecki, który był pomysłodawcą stworzenia miejsca pamięci już w niedzielę wyrażał obawę, że ktoś zniszczy zarówno sam krzyż, jak i przytwierdzoną u jego podstawy tablicę pamiątkową. Inicjatywa nie była bowiem uzgadniana z władzami. - Stwierdziliśmy, że w tym roku dla Polaków w Grodnie jest to sprawa honoru. Mam nadzieję, że teraz, po poświęceniu krzyża w obecności tylu świadków, władze go nie ruszą - mówił dwa dni temu Porzecki.

Pieniądze na wykonanie i ustanowienie krzyża polscy działacze pozyskali od znajomego przedsiębiorcy polskiego pochodzenia Romana Macukiewicza. Krzyż z żelaza zamówiono u znanego grodzieńskiego artysty-kowala Jurasia Macki. Napis po polsku i białorusku głosił: "Tu spoczywają nieznani żołnierze Wojska Polskiego, obrońcy Grodna we wrześniu 1939 r. Cześć ich pamięci". Krzyż stanął na zbiorowym grobie około 80 obrońców Grodna. Ich szczątki odnaleziono nad brzegiem Niemna w 1992 roku i po ekshumacji pochowano na Cmentarzu Garnizonowym.

dzs2evj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzs2evj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj