Znamy kandydatów PiS do komisji śledczej ws. Pegasusa
Jan Kanthak, Sebastian Kaleta, Michał Wójcik, Janusz Cieszyński to, jak dowiedziała się Wirtualna Polska, kandydaci klubu parlamentarnego PiS do komisji śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus - dowiedziała się WP. Nowa większość rządząca nie zgadza się na te kandydatury - ustaliliśmy.
17.01.2024 | aktual.: 17.01.2024 14:04
Sejm powołał w środę rano komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa, zakres jej prac obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Odrzucono poprawkę PiS, by rozszerzyć ten okres na lata od 2007 r. Według harmonogramu w czwartek rano Sejm ma wybrać członków komisji.
Wirtualna Polska poznała listę proponowanych przez PiS kandydatów do zasiadania w komisji. Jak dowiadujemy się będą to: Jan Kanthak, Sebastian Kaleta, Michał Wójcik i Janusz Cieszyński.
Jak słyszymy, nowa większość będzie protestować przeciwko tym kandydaturom. - Będziemy zgłaszać zastrzeżenia do każdego z tych kandydatów - mówi WP poseł Tomasz Trela.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kanthak, Kaleta i Wójcik to politycy Solidarnej Polski. Cieszyński będzie więc jedynym posłem PiS w komisji.
Skład Komisji ds. Pegasusa
Z wcześniejszych informacji portalu Onet.pl wynika, że szefową komisji zostanie Magdalena Sroka, która weszła do Sejmu z list PSL.
Zobacz także
Pojawiają się już także nazwiska pozostałych kandydatów na członków komisji śledczej. Jak wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków w Sejmie, z klubu KO do prac w komisji zgłoszeni zostaną: Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki.
Polska 2050 zgłosi kandydaturę posła Pawła Śliza. Lewica zapowiadała już wcześniej, że do prac w komisji śledczej ds. Pegasusa wydelegowany zostanie poseł Tomasz Trela.
Zobacz także
Z kolei wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji poinformował w środę w Studiu PAP, że jego ugrupowanie będzie reprezentował poseł Przemysław Wipler.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski