Pozwolenia na broń. Nowe przepisy
W ramach nowego projektu rozporządzenia zaproponowano uproszczenie procesu odwoławczego od orzeczeń lekarskich i psychologicznych wydawanych podczas procedury ubiegania się o pozwolenie na broń. Rozporządzenie ma związek z nowelizacją dotyczącą likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.
Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowało we wtorek do konsultacji projekt zmiany załączników do rozporządzenia - podaje PAP. Chodzi o projekt zmienionego rozporządzenia, które reguluje kwestie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o pozwolenie na broń, zgłaszających broń pneumatyczną do rejestru, a także osób, które już posiadają pozwolenie na broń lub zarejestrowaną broń pneumatyczną.
Rozporządzenie to jest realizacją upoważnienia wynikającego z ustawy o broni i amunicji i jest związane z nowelizacją, która ma na celu eliminację niepotrzebnych barier administracyjnych i prawnych. Ministerstwo proponuje, żeby nowe rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia.
Uproszczenie przepisów. Odwołanie u wybranego lekarza
Zmiany w ustawie polegały na uproszczeniu procedury odwoławczej od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. W związku z nowym brzmieniem art. 15h ust. 3 i 4 ustawy o broni i amunicji, w projektowanym rozporządzeniu wprowadza się zmiany w załączniku nr 3 i nr 4. Po wprowadzeniu zmian, osoba odwołująca się będzie mogła złożyć odwołanie do dowolnego, upoważnionego lekarza lub psychologa, którego sama wybierze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cztery ciała w kamienicy na Woli. Przerażające nagranie z miejsca zbrodni
Wcześniej, odwołanie wraz z uzasadnieniem musiało być złożone w ciągu 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem lekarza lub psychologa, który wydał orzeczenie, do jednego z podmiotów odwoławczych, takich jak: wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy, jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra spraw wewnętrznych oraz podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez ministra obrony narodowej.
Projektowane rozporządzenie wprowadza także przepis przejściowy, zgodnie z którym postępowania, w których wydano orzeczenie lekarskie lub psychologiczne przez upoważnionego lekarza lub upoważnionego psychologa, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, przeprowadza się na podstawie przepisów dotychczasowych, przy czym czynności wykonane przed tym dniem zachowują ważność.
Źródło: PAP
Czytaj także: