Zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Polacy wydali werdykt
Koalicja rządząca wprowadza kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Co o działaniach nowej władzy sądzą Polacy? Odpowiedź w najnowszym sondażu.
04.03.2024 | aktual.: 04.03.2024 07:18
W najnowszym sondażu United Surveys - przeprowadzonym na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM - poproszono respondentów o ocenę sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości po zmianie władzy.
Zdecydowaną poprawę dostrzega 4,7 proc. respondentów. Z kolei 28,5 proc. uważa, że "raczej" jest lepiej niż było wcześniej.
16,6 proc. ankietowanych jest zdania, że sytuacja zdecydowanie się pogorszyła, a 12,9 proc., że raczej się pogorszyła. Ponad 22,8 proc. ocenia, że nic się nie zmieniło. 14,5 proc. badanych nie odpowiedziało jednoznacznie na zadane pytanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Ocena wyborców poszczególnych partii
Aż 70 proc. zwolenników Lewicy i Trzeciej Drogi uważa, że zmiany, które wprowadza Adam Bodnar sprawiają, że sytuacja w wymiarze sprawiedliwości uległa poprawie. Podobne zdanie ma 61 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.
"Na drugim biegunie są zwolennicy PiS i Konfederacji. Spośród tych pierwszych niemal trzy czwarte ocenia, że sytuacja się pogorszyła, natomiast wśród wyborców partii Mentzena i Bosaka nieco ponad 50 proc." - czytamy w "DGP".
Zobacz także
Sondaż dot. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Komentarze polityków
- Wyborcy, szczególnie nasi, wyraźnie wskazują, że ich zdaniem gorzej już być nie mogło. Proces, który PiS przeprowadzał przez osiem lat, był procesem niszczenia wymiaru sprawiedliwości - powiedział Michał Kobosko z Polski 2050.
Głos w sprawie zabrał też wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy Krzysztof Gawkowski. Według niego, sytuacja zmierza ku dobremu. - Nie jest łatwo posprzątać po ośmiu latach PiS, które upolityczniło prokuraturę, zniszczyło Trybunał Konstytucyjny, doprowadziło do tego, że KRS nie działa - zaznaczył.
Inną opinię ma Waldemar Buda. Poseł PiS oznajmił, "nie wszyscy mają świadomość, jaki jest stan funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości". - Jeśli ktoś nie miał do czynienia z sądem czy prokuraturą, to ciężko mu zweryfikować, czy rzeczywiście coś się zmieniło - podkreślił.
Badanie przeprowadzono w dniach 23-25 lutego na próbie 1000 osób (Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50).
Czytaj więcej:
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"/RMF FM