Episkopat apeluje. Skierowali się do posłów
W trakcie najbliższego posiedzenia Sejm ma zająć się m.in. projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji. Plany te zaniepokoiły biskupów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował "o głęboką refleksję i ochronę wartości jaką jest życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci".
Plany prac Sejmu na pierwsze marcowe posiedzenie przedstawił marszałek Szymon Hołownia. W dniach 6-8 marca posłowie mają omówić projekty dotyczące aborcji, jakie złożyła Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.
"Nawiązując do projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek, złożonych przez różne środowiska polityczne w Sejmie RP, zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli - tak wierzących, jak i niewierzących - o głęboką refleksję i ochronę wartości jaką jest życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci" - napisał abp Gądecki.
"Z niepokojem dostrzegam, że niektóre środowiska - postulując tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji - nie uwzględniają prawa do życia człowieka w jego pierwszej, prenatalnej fazie życia" - dodał hierarcha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wraca temat aborcji. Episkopat apeluje o "głęboką refleksję"
Duchowny przypomniał nauczanie Kościoła, które mówi, że ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia. "Nie jest to kwestia przekonań religijnych, ale niepodważalny fakt, potwierdzany przez aktualny stan nauk biologicznych. Życie człowieka od poczęcia zawsze powinno być szanowane i chronione"- zaznacza.
Według arcybiskupa, zmiany w prawie powinny iść w kierunku jeszcze większej ochrony "życia dzieci nienarodzonych", a nie liberalizacji prawa aborcyjnego. Zaapelował też o zwiększenie pomocy dla tych kobiet w ciąży, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
"Apeluję więc o budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza z naszej społeczności najmłodszych, niewinnych dzieci, żyjących pod sercem matki. Apeluję o uszanowanie ich podstawowego prawa do życia oraz o profesjonalne i kompleksowe wspierania ich rodziców" - napisał abp Gądecki.
Aborcja w planie prac Sejmu. Trzy projekty
W listopadzie Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
W styczniu wpłynął z kolei projekt Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Złożony w lutym projekt Trzeciej Drogi ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w tej sprawie.
Źródło: WP Wiadomości