Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Jest ruch marszałek Sejmu
W środę około godz. 10 rozpoczęło się spotkanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z szefami klubów i kół ws. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W rozmowach bierze udział premier Mateusz Morawiecki.
14.12.2022 | aktual.: 14.12.2022 11:29
Projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, który ma wypełnić kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO, wpłynął do Sejmu i został opublikowany w nocy z wtorku na środę na sejmowej stronie internetowej.
Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że większości sejmowej zależy, by możliwie szybko przeprocedować ten projekt, żeby można było przystąpić do złożenia wniosku o wypłatę środków z KPO.
- Chcielibyśmy, aby rozpoczęło się pierwsze czytanie podczas tego posiedzenia Sejmu. Jest to ustawa ważna, pilna - powiedział w środę Bochenek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możliwe dodatkowe posiedzenie Sejmu
Rzecznik partii rządzącej dodał, że niewykluczone jest, iż w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane dodatkowe posiedzenie Sejmu.
- Ale to wszystko zależy od tego, co zostanie ustalone podczas spotkania pani marszałek z szefami klubów i kół - wyjaśnił Bochenek.
Borys Budka na łamach Wirtualnej Polski potwierdził, że spotkanie szefów klubów i kół poselskich u marszałek Sejmu ws. projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym rozpoczęło się o godz. 10.
Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował na Twitterze, że w spotkaniu bierze też udział premier Mateusz Morawiecki.
Zmiany w SN. Szynkowski vel Sęk tłumaczy
Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk mówił we wtorek przedstawiając projekt, że pierwszą fundamentalną propozycją zmian, będzie to, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Doprecyzował, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych. - Izba ma co robić, na pewno nie znika - dodał.
- Druga istotna zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności. Z jednej strony, tak by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, z drugiej strony by za nie tylko stosowanie testu niezależności, ale też ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna - powiedział Szynkowski vel Sęk.
Polska wciąż bez miliardów z KPO
KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".
W poniedziałek szef MFiPR Grzegorz Puda poinformował, że KE podpisała ustalenia operacyjne w sprawie KPO - techniczny dokument konieczny do złożenia przez Polskę wniosku o wypłatę środków. Resort funduszy przypomniał wtedy, że by wniosek został uznany za kompletny, musi zostać spełnionych 37 mierników. Jak podano, w ramach prekonsultacji Polska wysyła do KE opracowane noty informacyjne (tzw. one page note), ustawy, rozporządzenia, dokumenty, które powstały w ramach realizacji reform i na tej podstawie KE wstępnie ocenia czy miernik został poprawnie zrealizowany.
MFiPR wskazało, że "spośród 37 kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący tzw. ustawy wiatrakowej" (regulującej zasady lokalizowania budowania elektrowni wiatrowych).
Źródło: PAP