Zmiany w TVP. Jest ruch Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny 16 stycznia ma zająć się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji. Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PiS. A sędzią sprawozdawcą będzie Krystyna Pawłowicz.
14.12.2023 | aktual.: 14.12.2023 16:33
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Posłem wnioskodawcą jest Krzysztof Szczucki. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Wniosek PiS do TK to próba powstrzymania zapowiadanych przez nowy rząd zmian w mediach publicznych.
Posłowie PiS w piśmie do TK wnoszą bowiem "o wydanie przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia zobowiązującego Skarb Państwa reprezentowany przez ministra (...) do: powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji", a także do "powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych mających na celu zmiany w zarządach spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji - na czas rozpoznawania niniejszego wniosku."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozprawę TK w tej sprawie zaplanowano na 16 stycznia na godz. 10.
W składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będą: prezes TK Julia Przyłębska - przewodniczący, sędzia TK Krystyna Pawłowicz - sprawozdawca, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, sędzia TK Bogdan Święczkowski oraz sędzia TK Jarosław Wyrembak.
Zapowiedź zmian w umowie koalicyjnej
Politycy nowej koalicji rządzącej od dawna zapowiadają zmiany w mediach publicznych. "Naprawimy i odpolitycznimy media publiczne. Stały się one w dużej mierze odpowiedzialne za rozłam w społeczeństwie, szerzenie kłamstw oraz celowo urządzane nagonki i kampanie nienawiści, prowadzące do rozbicia wspólnoty narodowej. Zobowiązujemy się podjąć wszystkie niezbędne kroki, by niezwłocznie przerwać ten proceder (...) - stwierdzono w umowie koalicyjnej nowej większości sejmowej.
Jednym z pomysłów jest właśnie postawienie TVP czy Polskiego Radia w stan likwidacji.
Czytaj także:
Źródło: WP, PAP