Zmiany w Senacie. Tomasz Grodzki o rezygnacji szefa kancelarii
Szykują się zmiany w Senacie. Szef kancelarii zrezygnował ze stanowiska. Te doniesienia potwierdził Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu odniósł się również do prac izby podczas epidemii koronawirusa, wyborów korespondencyjnych oraz sporu o Westerplatte.
Na wtorek zaplanowano rozpoczęcie trzydniowego posiedzenia Senatu. Pierwotnie izba wyższa było miała zebrać się w ubiegłym tygodniu, ale posiedzenie zostało przełożone.
Powodem było zakażenie senatora Jana Filipa Libickiego, u którego wykryto koronawirusa. COVID-19 stwierdzono również m.in. u senatora Artura Dunina z Koalicji Obywatelskiej, Ryszarda Bobera z PSL-Koalicji Polskiej oraz posła PSL Dariusza Klimczaka.
Jak poinformował marszałek Grodzki, część senatorów będzie obradować zdalnie. - Przebadaliśmy większość senatorów i sporą część pracowników Kancelarii Senatu. Nowych przypadków zakażenia nie odnotowaliśmy - poinformował polityk, dodając, że zakażeni parlamentarzyści "czują się nieźle".
Zobacz też: Tylko w WP. Rząd chce wprowadzić dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Wybory prezydenckie 2020. Poczta Polska z rekompensatą?
Senatorowie zajmą się m.in. Ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu oraz ustawą o wsparciu rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.
Wśród proponowanych przepisów pojawiła się poprawka ws. rekompensaty dla podmiotów, które były zaangażowane w organizację wyborów prezydenckich 10 maja (które ostatecznie się nie odbyły). W tym przypadku chodzi o Pocztę Polską, która miała odpowiadać za głosowanie korespondencyjne. Szacuje się, że druk kart wyborczych wyniósł 70 mln złotych.
- Stanowisko większości jest w tej materii jednoznaczna, te pieniądze zostały wydatkowane niezgodnie z prawem - oświadczył Tomasz Grodzki. - To jest sprawa dla innych służb, nie dla Senatu - podkreślił.
Marszałek Grodzki potwierdził również informację, że szef Kancelarii Senatu Piotr Świątecki złożył rezygnację. Nie podał powodów tej decyzji, tłumacząc, że jest to prywatna sprawa. - Prezydium Senatu przyjęło kandydaturę Adama Niemczewskiego - poinformował Grodzki.
Spór o Westerplatte. Tomasz Grodzki mówi o "przepychance"
Tomasz Grodzki był również pytany o komentarz ws. organizacji obchodów na Westerplatte. Teraz ma za to odpowiadać Wojsko Polskie. Polityk stwierdził, że "przykre jest to, że to miejsce staje się przedmiotem targów politycznych".
- Jest wyrazem tego, że władza dąży do centralizacji atrybutów RP, co przeczy demokratycznym wartościom - dodał marszałek Senatu. - Źle się dzieje, że o ten legendarny skrawek lądu jest taka przepychanka - zaznaczył Grodzki.