Trwa ładowanie...

Aleksandra Dulkiewicz pisze do Mariusza Błaszczaka ws. obchodów na Westerplatte

Prezydent Gdańska uważa, że "nie może pozostać bierna" wobec słów szefa MON. Aleksandra Dulkiewicz zaprasza Mariusza Błaszczaka do wspólnego zorganizowania uroczystości związanych z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Share
Aleksandra Dulkiewicz pisze list do Mariusza Błaszczaka. Chce wspólnych obchodów na Westerplatte
Aleksandra Dulkiewicz pisze list do Mariusza Błaszczaka. Chce wspólnych obchodów na WesterplatteŹródło: Maciej Goclon / FotoNews / Forum, Fot: RM, Maciej Goclon / FotoNews / Forum
d3rsahv

Wszystko zaczęło się od wpisu Mariusza Błaszczaka w mediach społecznościowych. Szef MON napisał, że organizatorem uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Wojsko Polskie. Minister dodał, że "Westerplatte zostanie odpolitycznione". Dotychczas gospodarzem obchodów było miasto Gdańsk. Aleksandra Dulkiewicz napisała list do Mateusza Morawieckiego.

Aleksandra Dulkiewicz pisze list do Mariusza Błaszczaka. Chce wspólnych obchodów na Westerplatte

Teraz prezydent Gdańska wysłała kolejne pismo. Tym razem jego adresatem jest Minister Obrony Narodowej. Zaznacza, że "nie może pozostać bierna" wobec słów Błaszczaka i ponownie zaprasza szefa MON do wspólnej organizacji obchodów. Nawiązuje do krótkiej rozmowy z politykiem, która odbyła się podczas spotkania przy Pomniku Powstania Warszawskiego pod koniec lipca.

d3rsahv

Przeczytaj: Gdańsk. IPN pokaże wystawę o "Solidarności". Aleksandra Dulkiewicz zmieniła decyzję urzędu miasta

"Nie do końca zdaje pan sobie sprawę ze skali zaangażowania przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w organizację wydarzenia na Westerplatte. Formacje podległe pańskiemu resortowi od wielu lat odgrywają tu podmiotową, a nie przedmiotową rolę" - zaczyna list Dulkiewicz. Następnie zwraca uwagę, że przygotowania do uroczystości zaczynają się pod koniec roku poprzedzającego wydarzenie, a konsultacje obejmują wojsko.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON

Prezydent Gdańska podkreśla, że "udział przedstawicieli Wojska Polskiego z ich cywilnym dowódcą w obchodach nie jest niczym nowym, a wręcz standardem na Westerplatte". Przypomina, że Błaszczak dwukrotnie uczestniczył w tych wydarzeniach jako szef MON i na tę rocznicę również otrzymał zaproszenie. Dodatkowo Dulkiewicz zaznacza, że jest otwarta na wizję rozbudowy formuły wydarzenia.

d3rsahv

Przeczytaj również: Gdańsk. Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej chce oczyścić teren Westerplatte z niewybuchów

Leszek Miller o prezydencie Dudzie: jedyny wzór, na który się orientuje to Jarosław Kaczyński

Źródło: gdansk.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3rsahv

Podziel się opinią

Share
d3rsahv
d3rsahv
Więcej tematów