Trwa ładowanie...

Gdańsk. Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej chce oczyścić teren Westerplatte z niewybuchów

Teren dawnej Polskiej Składnicy Amunicyjnej na Westerplatte ma zostać przejęty przez Muzeum II Wojny Światowej. Instytucja ta chce zająć się szczegółowym badaniem działek, także pod kątem niewybuchów.
Share
Gdańsk. Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej chce oczyścić teren
Gdańsk. Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej chce oczyścić terenŹródło: NurPhoto via Getty Images
d4msvlx

Gdańsk, Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej chce oczyścić teren

Teren dawnej Polskiej Składnicy Amunicyjnej na Westerplatte ma zostać przejęty przez Muzeum II Wojny Światowej. Jak informuje "TVP Gdańsk", placówka chce zadbać o bezpieczeństwo przyszłych odwiedzających i zamierza szczegółowo zbadać wszystkie działki znajdujące się na terenie Westerplatte. Sprawdzane mają one być także pod kątem niewybuchów.

Do wojewody pomorskiego został już złożony specjalny wniosek w tej sprawie. Władze Muzeum II Wojny Światowej czekają na decyzję wojewody, który nie zdradził, czy wyrazi zgodę na przeprowadzenie badań. Wiadomo, że decyzja ma zapaść w ciągu kilku najbliższych dni.

d4msvlx

Gdańsk. Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej planuje inwestycje

Teren Westerplatte przejęty przez Muzeum II Wojny Światowej ma zostać w sierpniu tego roku. Władze muzeum zapowiedziały, że na Westerplatte dokonają kilku inwestycji. W planach nie ma jednak budowy nowego budynku. Odtworzone mają zostać dawne zabudowania, tak by przywrócić polu bitwy wygląd z pierwszych dni września 1939 roku.

Takie prace wymagają jednak wielu przygotowań. Dlatego teren Westerplatte ma zostać zbadany między innymi pod kątem występowania niewybuchów, które stanowiłyby nie tylko niebezpieczeństwo dla przyszłych gości muzeum, ale także groziłyby wybuchem podczas prac rekonstrukcyjnych i budowlanych. Ostateczny termin zakończenia prac zaplanowany jest na rok 2026. Wtedy cały teren Westerplatte ma zostać udostępniony dla zwiedzających.

Zobacz też: Rekonstrukcja rządu. Radosław Fogiel: "Polska resortowa" to problem, który istnieje od zawsze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4msvlx

Podziel się opinią

Share
d4msvlx
d4msvlx
Więcej tematów