Zmiany w Sądzie Najwyższym. Nieoficjalnie: Morawiecki zawarł pakt z Fransem Timmermansem

Premier Mateusz Morawiecki miał zawrzeć porozumienie z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Sprawa ma dotyczyć Sądu Najwyższego. - Nie znam takich ustaleń - stwierdziła w rozmowie z WP rzeczniczka rządu.

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Nieoficjalnie: Morawiecki zawarł pakt z Fransem Timmermansem
Źródło zdjęć: © PAP | marcin kmieciński

Sytuacja w Sądzie Najwyższym to najważniejszy temat ostatnich dni w Polsce. Sędziowie, powołując się wprost na Konstytucję, stwierdzili, że kadencja I prezes Małgorzaty Gersdorf kończy się w 2020 roku. Tymczasem, jak ujawniła prezydencka prawnik Anna Surówka-Pasek, we wtorek prezydent wyda postanowienie o przejściu I prezes w stan spoczynku.

Morawiecki zawarł "niepisana umowę" z KE

Według RMF FM, szef polskiego rządu zawarł "niepisaną umowę" dotyczącą zmian w Sądzie Najwyższym. Daje ona czas obu stronom na rozwiązanie konfliktu. Obowiązywanie porozumienia ma się jednak skończyć jutro o północy, czyli wraz z wejściem w życie przepisów ustawy odsyłających część sędziów w stan spoczynku.

Mateusz Morawiecki miał zadeklarować, że będzie "przekonywał do korekt twardogłowych polityków PiS". Z kolei KE miała wstrzymać się ze skierowaniem sprawy do ETPC.

"Doniesienia o porozumieniu to fake news"

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zdementowała informacje RMF FM. Jak powiedziała w rozmowie z WP, "cały czas trwa dialog między Komisją a polską stroną dyplomatyczną, Ministerstwem Spraw Zagranicznych". Dodała, że Timmermans wielokrotnie rozmawiał z premierem Morawieckim. - Polska odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości - podkreśliła Joanna Kopcińska.

- Co prawda to są dwie rożne sprawy – komisja i wysłuchanie - ale w czasie wysłuchania polska strona również odpowiedział na wszystkie pytania. Z tego co wiem, nie wszyscy ministrowie państw, którzy mieli być obecni na wysłuchaniu, uczestniczyli w nim. To też pokazuje że być może nie cieszy się to aż takim zainteresowaniem, jak mogłoby się wydawać - mówiła.

"Doniesienia dot. umowy pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a wiceszefem KE Fransem Timmermansem ws. zmian w Sądzie Najwyższym, to 'fake news'" - skomentował z kolei szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Prezydent wyda "wyrok"

Tymczasem we wtorek mijają trzy miesiące od wejścia w życie ustawy o SN. Zgodnie z jej zapisami sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, a nie wystąpili do prezydenta z wnioskiem o zgodę na dalszą pracę, przechodzą w stan spoczynku. Takie wnioski złożyło 16 sędziów. Opiniuje je Krajowa Rada Sądownictwa.

Wśród sędziów, którzy takiego wniosku nie złożyli jest m.in. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. "Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym wskaże datę przejścia I prezes SN w stan spoczynku" - zapowiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydencka prawnik stwierdziła, że jest dla niej paradoksem fakt, że I prezes Sądu na podstawie nowych przepisów wystąpiła do prezydenta o zgodę na dodatkowe zatrudnienie, a z drugiej strony uważa, że zapisy tej samej ustawy nie obowiązują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (494)