Zmiany w przepisach dla myśliwych. W Sejmie projekt ustawy
Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy wprowadzający obowiązkowe, okresowe badania lekarskie dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych. Zgodnie z propozycją, myśliwi do 70. roku życia byliby zobowiązani do przeprowadzenia badań co pięć lat, natomiast po przekroczeniu tego wieku – co dwa lata.
Posłanki Ewa Szymanowska, Barbara Oliwiecka oraz Elżbieta Burkiewicz przedstawiły założenia projektu podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Nowelizacja ma na celu nałożenie na osoby posiadające pozwolenie na broń w celach łowieckich obowiązku regularnych badań lekarskich i psychologicznych, potwierdzających spełnianie wymogów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ta ustawa jest po to, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie - podkreśliła posłanka Burkiewicz, zaznaczając, że propozycja nie jest skierowana przeciwko myśliwym ani żadnej grupie społecznej.
Barbara Oliwiecka zwróciła uwagę, że obecnie policja, jako organ wydający zezwolenia na broń, nie dysponuje narzędziami kontroli, czy posiadacze broni nadal spełniają wymagane kryteria zdrowotne. - Co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań. Natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, takie badania powinny przechodzić częściej – co dwa lata - wyjaśniła.
"Badania są konieczne dla naszego bezpieczeństwa"
Posłanka przypomniała, że obowiązek okresowych badań dotyczy już posiadaczy broni do celów ochrony osobistej oraz ochrony osób i mienia, jednak z tego wymogu wyłączeni są myśliwi, stanowiący blisko 70 proc. użytkowników broni w Polsce. Projekt ustawy zmierza więc do zrównania tych obowiązków.
Ewa Szymanowska podkreśliła, że zgodnie ze statystykami z końca 2023 roku w Polsce ponad 174 tys. osób posiada pozwolenie na broń, w tym około 130 tys. myśliwych dysponujących 390 tys. sztuk broni.
- Uważamy, że badania są konieczne dla naszego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa myśliwych. Wiemy doskonale, że z wiekiem starzejemy się, mamy słabszy refleks, dochodzi do różnych schorzeń, pogorszenia się wzroku czy demencji - argumentowała.
Śmiertelne wypadki na polowaniach
Projekt ustawy przewiduje również przepisy przejściowe. Myśliwi, którzy mają nieaktualne badania – czyli wykonane tylko raz w momencie uzyskania pozwolenia na broń i od tego czasu upłynęło ponad pięć lub dwa lata – muszą dostarczyć aktualne orzeczenia lekarskie w ciągu 12 miesięcy.
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do co najmniej 13 wypadków śmiertelnych związanych z polowaniami. Ofiarami myśliwych padają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta z gatunków objętych ochroną.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tragiczny wypadek na polowaniu. Nie żyje 35-latek