Zmiany klimatu idą na drugi plan? Spada liczba zaniepokojonych

W ciągu roku liczba osób w Polsce zaniepokojonych zmianami klimatu znacznie spadła - wynika z międzynarodowego badania. Mniejsze spadki odnotowywane są także w ujęciu globalnym.

Protest Ostatniego Pokolenia w Warszawie
Protest Ostatniego Pokolenia w Warszawie
Źródło zdjęć: © East News | Neil Milton/SOPA Images/Shutters
Adam Zygiel

74 proc. Polaków jest zaniepokojonych zmianami klimatycznymi - wynika z międzynarodowego badania sieci firm Iris, reprezentowanej w Polsce przez ARC Rynek i Opinia, do których dotarła "Rzeczpospolita". To jednak spadek aż o 7 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jak wskazuje "Rz", spadek zaniepokojenia widać także globalnie. Jest on jednak mniejszy - o 3 pkt proc., do 80 proc.

Rośnie też sceptycyzm do czystej, niskoemisyjnej produkcji energii. Jeszcze przed rokiem 55 proc. respondentów w Polsce uważała, że rozwój OZE powinien być priorytetem. Obecnie jest to 41 proc. Wzrosła natomiast liczba respondentów uważających, że jest to zadanie ważne, ale nie priorytetowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ziobro dostał prezent od koalicji? "Taki jaki chciał"

Czemu ludzie zmieniają zdanie?

Jak wskazuje wiceprezes ARC Rynek i Opinia dr Adam Czarnecki w rozmowie z "Rz", społeczeństwa zdają się mieć dość mówienia o negatywnych aspektach zmian klimatu. Do tego dochodzą inne zmartwienia, jak spowolnienie gospodarcze czy wojna.

- Instytucje publiczne być może powinny zastanowić się nad zmianą narracji związanej ze zmianami klimatycznymi - mówi Czarnecki. Wskazuje np. na kwestię podkreślania korzyści natury ekonomicznej z transformacji energetycznej.

Inni eksperci wskazują na niektóre działania aktywistów, jak blokowanie dróg czy niszczenie dzieł sztuki, które "raczej nie zdobywają zwolenników, a zniechęcają nawet zwolenników zmian" w celu walki z globalnym ociepleniem.

Czytaj więcej:

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)