Zmiana w Sejmie. Powiększa się klub PSL
Posłowie Porozumienia przechodzą do klubu Koalicji Polskiej - ogłosiła liderka Porozumienia Magdalena Sroka na wspólnej konferencji z przewodniczącym PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
- Powiększamy nasze szeregi. To oznacza silniejszą drużynę na wybory. To jest ta integracja, która po stronie demokratycznej jest bardzo potrzebna, która sprawia, że idziemy silniejsi i jesteśmy w stanie przejmować wyborców odchodzących od partii rządzącej lub tych niezdecydowanych - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Mamy determinację, by przedstawiać nasz program szczególnie dla przedsiębiorców. To jest temat, który dla tej grupy parlamentarzystów jest bardzo ważny - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podkreślił także, że już wcześniej z Porozumieniem mieli wspólne tematy, jak np. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców czy 800 plus tylko dla pracujących.
- Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu współpracujemy. Zawsze były dla nas ważne tematy samorządów. Ponad roku temu podpisaliśmy deklarację, że wspólnie będziemy zabiegać o polepszenie sytuacji finansowej samorządów i polepszenia rozwiązań prawnych - mówiła przewodnicząca Porozumienia Magdalena Sroka. Dodała, że obu formacjom zależy przede wszystkim na "niskich i prostych podatkach".
Jak przekazał Kosiniak-Kamysz, politycy Porozumienia będą startowali do Sejmu z list Trzeciej Drogi, czyli sojuszu PSL z Polską 2050.
Porozumienie coraz mniejsze
Porozumienie w 2019 roku wprowadziło do Sejmu 18 posłów. Kolejne lata to jednak przede wszystkim wewnętrzne konflikty. Część polityków przeszła do PiS lub ugrupowań wspierających partię rządzącą, jak np. Republikanie Adama Bielana lub Stowarzyszenie OdNowa Marcina Ociepy. W grudniu rezygnację z funkcji lidera partii złożył Jarosław Gowin. Nową przewodniczącą została Magdalena Sroka.
Kolejny rozłam w partii nastąpił, gdy Porozumienie postanowiło związać się z Agrounią Michała Kołodziejczaka. Formację opuścił Michał Wypij i Jan Strzeżek. Koalicja z rolniczym ugrupowaniem szybko jednak upadła.
Porozumienie ma obecnie czterech posłów. To: Magdalena Sroka, Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Stanisław Bukowiec. Jeśli wszyscy zasilą klub Koalicji Polskiej, wówczas będzie on liczył 28 posłów.
Czytaj więcej: