Zmiana czasu z letniego na zimowy
• W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy
• 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00
• Większość z nas będzie mogła pospać o godzinę dłużej
Czas letni o godzinę "wyprzedza" standardowy czas strefowy. Cofając w niedzielę zegary "wracamy" tym samym do standardowego czasu geograficznego. Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
Dlaczego przesuwamy wskazówki zegarków?
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Zmiany czasu na świecie
Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Podział obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.
Kto to wymyślił?
Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 roku o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł również w swoim kraju. 19 marca 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.
Niektóre zegarki przestawią się same
Niektóre współczesne urządzenia elektroniczne przestawiają czas same z siebie. Warto zatem sprawdzić, czy np. telefony komórkowe, smartfony, tablety, komputery itp. których używamy na co dzień nie zrobią tego za nas.
Do kiedy obowiązywał będzie czas zimowy?
Wskazówki zegarków na czas letni znów przestawimy w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2017 roku. Wielu przeciwników zmiany czasy już nie może doczekać się tej daty, bo niewielu z nas lubi szybko zapadający zmierzch. Warto zauważyć, że we Francji czy w Hiszpanii, gdzie obowiązuje taki sam czas jak u nas, zmrok zapada nawet dwie godziny później niż w Polsce.