Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Śpimy dłużej czy krócej?
W ostatnią niedzielę października nastąpi zmiana czasu. Czas letni w niemal 70 krajach na świecie zostanie zastąpiony przez czas zimowy. Czy przestawienie zegarków zapewni nam dodatkową godzinę snu?
Już w najbliższy weekend, w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października po siedmiu miesiącach obowiązywania czasu letniego, nastąpi zmiana czasu na zimowy. W jaki sposób należy przestawić zegarki?
Zmiana czasu 2023 na zimowy. Na czym polega?
Zmiany czasu następują sezonowo. Ich terminy w Polsce określa unijne rozporządzenie. Zgodnie z nim, przejście na czas letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Czas zimowy jest natomiast wprowadzany w ostatnią niedzielę października.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przechodzimy na czas zimowy? Wskazówki zegarków należy cofnąć o godzinę, czyli przestawić z godziny 3:00 na godzinę 2:00. To oznacza, że tej nocy "zyskamy" dodatkową godzin snu. Co ważne, większość urządzeń podłączonych do internetu zmieni czas na zimowy automatycznie. Warto jednak upewnić się, że zmiana czasu w nocy z soboty na niedzielę faktycznie została w urządzeniu uwzględniona.
Czas zimowy. Od kiedy w Polsce jest zmiana czasu?
Zmiana czasu w Polsce obowiązuje od ponad stu lat. Po raz pierwszy czas przestawiono w 1919 roku. Było to jednak jednorazowe wydarzenie. Do zmian czasu powrócono w czasie II Wojny Światowej, a także po niej - w latach 1945-1949 oraz 1957-1964.
Regularna zmiana czasu w Polsce została natomiast wprowadzona pod koniec lat 70. XX wieku - w 1977 roku. Niemal przez trzy dekady czas zimowy był w naszym kraju wprowadzony w ostatnią niedzielę września, czyli miesiąc wcześniej niż obecnie.
Czy tegoroczna zmiana czasu w październiku będzie ostatnią? Likwidacja wprowadzania i odwoływania czasów letniego i zimowego ma wielu zwolenników. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził nawet plan zniesienia zmian czasu. Przepisy początkowo miały obowiązywać od 2021 roku - jednak nie zostały one wprowadzone.