Trwa ładowanie...

Zmiana czasu a praca w nocy. Niebawem przejdziemy na czas letni

Już 26 marca w większości europejskich państw nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W związku z nią, w tym dniu inaczej będzie rozliczany wymiar pracy osób, które wykonują obowiązki zawodowe w godzinach nocnych. Co o zmianie czasu mówią przepisy prawa?

Zmiana czasu a nocna zmiana. Co mówią przepisy?Zmiana czasu a nocna zmiana. Co mówią przepisy?Źródło: Pixabay
d210ll3
d210ll3

Zgodnie z przyjętymi zasadami, w Polsce zmiana czasu z zimowego na letni następuje o godzinie 2:00 w nocy. Wówczas należy przesunąć wskazówki zegarków o godzinę do przodu, na 3:00. Oznacza to, że osoby pracujące w godzinach nocnych będą wykonywać obowiązki zawodowe godzinę krócej.

Czas pracy przy zmianie czasu z zimowego na letni. Eksperci wyjaśniają

Zmiana czasu następuje sezonowo, dwa razy w trakcie roku. W zależności od tego, która strefa jest wprowadzana, osoby pracujące na nocnych zmianach wykonują obowiązki zawodowe o godzinę krócej lub dłużej. Gdy zbliża się termin, w którym należy przestawić wskazówki zegarków, wiele osób zastanawia się, jak przesunięcie godzin wpłynie na sposób rozliczenia czasu pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Kodeks pracy nie zawiera informacji, wskazujących, w jaki sposób mają być rozliczane dodatkowe lub brakujące godziny, ze zmiany wypadającej w dniu zmiany czasu. Jak wyjaśnia jednak portal kadry.infor.pl, przejście z czasu zimowego na letni jest czynnikiem niezależnym od pracownika, dlatego "nie ma podstaw do odliczenia wynagrodzenia za tę nieprzepracowaną godzinę".

Zmiana czasu a czas pracy. Dodatek za pracę w godzinach nocnych

Inaczej wygląda natomiast kwestia wypłaty dodatku za pracę w godzinach nocnych. Jak wskazuje Kodeks Pracy, wspomniane wynagrodzenie przysługuje pracownikowi wyłącznie za godziny przepracowane. W przypadku marcowej zmiany czasu oznacza to, że dodatek nocny zostanie wypłacony za 7 przepracowanych godzin.

d210ll3

Zgodnie z przepisami, pora nocna to czas pomiędzy 21:00 a 7:00. Za pracę w tych godzinach pracownikom przysługuje dodatek w wysokości 20 procent minimalnej stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d210ll3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d210ll3
Więcej tematów