Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2021. Skąd się wzięła?

Każdego roku, w ostatni weekend marca zmienia się czas z zimowego na letni. Kiedy dokładnie nastąpi przesunięcie wskazówek zegara? Jaka jest historia zmiany czasu? Sprawdź.

Share
Skąd się wzięła zmiana czasu?Skąd się wzięła zmiana czasu?Źródło: Pexels, fot: Aphiwat chuangchoem
d4h4r8i

Już pod koniec miesiąca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zmiana ta oznacza, że wskazówki przesuwamy o godzinę do przodu. W nocy z 27 na 28 marca przestawia się zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Tej nocy będziemy spali o godzinę krócej. Dzięki tej zmianie dzień stanie się też dłuższy.

Zmiana czasu. Skąd się to wzięło?

Zmiana czasu jest zwyczajem stosunkowo młodym. Po raz pierwszy zdecydowali się na to Niemcy, niewiele ponad sto lat temu. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23, przestawili oni zegarki o godzinę do przodu. Rok później zdecydowano się na przesunięcie wskazówek z godziny 2:00 na 3:00.

W ślad za nimi poszli Brytyjczycy i Amerykanie. Co ciekawe, ci ostatni motywowali zmianę czasu oszczędnością paliwa służącego do produkcji prądu.

Koronawirus w Polse. Prof. Simon komentuje

Zmiana czasu w Polsce - historia

Polska po raz pierwszy w okresie międzywojennym zdecydowała się na przestawienie wskazówek, był to jednak jednorazowy ruch w 1919 roku. Kolejna zmiana czasu nastąpiła dopiero podczas okupacji hitlerwoskiej - czas został wtedy dostosowany do tego obwiązującego w Rzeszy Niemieckiej.

d4h4r8i

Kolejny raz zabieg ten przeprowadzano w latach 1945-1949, 1957-1964. Od 1977 roku zmiana czasu w Polsce obowiązuje cały czas.

Zmiana czasu na letni. Od kiedy obowiązuje?

Według dyrektywy Unii Europejskiej z 2000 r. czas zmieniamy dwa razy do roku o tej samej porze i tej samej godzinie. Zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca o godzinie 1:00 w nocy czasu uniwersalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h4r8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h4r8i
d4h4r8i
Więcej tematów