Zmiana czasu 2021. Czy to ma sens?
Zmiana czasu na letni nastąpi już pod koniec tego miesiąca. Dla wielu osób to przeżytek jednak zdarzenie to może mieć wpływ na zdrowie. Jaki dokładnie zmiana czasu wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Pod koniec marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że wskazówki zegarów przesuwa się o godzinę do przodu. W nocy z 27 na 28 marca przestawia się zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Dzięki tej zmianie dzień stanie się dłuższy.
Z dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku wynika, że zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca.
Zmiana czasu. Jak zmiana czasu wpływa na samopoczucie?
Zmiana czasu wpływa na ludzkie samopoczucie, żaden organizm wobec tego zjawiska nie przechodzi obojętnie. Zmiana najbardziej odbije się na osobach, które z reguły są aktywne nocą i śpią krócej, czyli po 5-6 godzin. Dla nich zmiana czasu może być kluczowa w kontekście dobrego samopoczucia.
W przypadku osób, które śpią każdej nocy po 8-9 godzin, skrócenie długości snu raczej nie będzie miało większego znaczenia.
Zmiana czasu 2021. Jakie są symptomy zmiany czasy?
Po zmianie czasu na letni niektórzy mogą skarżyć się na następujące objawy:
- problemy z zasypianiem,
- uciążliwe bóle głowy,
- rozdrażnienie,
- podwyższenie ciśnienia krwi.
Nie ma jednak bezpośrednich dowodów na to, aby symptomy te mogły w jakiś sposób długofalowo odbijać się na negatywnie na naszym zdrowiu.
Zmiana czasu na letni. Jak o siebie zadbać?
Co zrobić, aby zminimalizować niekorzystny wpływ zmiany czasu na nasz organizm? Warto zadbać o właściwą higienę snu i godzinę przed położeniem się odstawić wszelkie urządzenia elektroniczne. Warto też nie kłaść się zbyt późno i nie sięgać po napoje energetyczne w przypadku poczucia niewyspania. Organizm dostosuje się do nowej rzeczywistości i po kilku dniach od zmiany czasu, wszystko wróci do normy.