Zmarł Michaił Kałasznikow, twórca karabinu AK‑47
Michaił Kałasznikow, słynny rosyjski konstruktor broni strzeleckiej, w tym najpopularniejszego w świecie karabinu automatycznego AK-47, zmarł w Iżewsku, w Udmurcji. Miał 94 lata. Od dłuższego czasu ciężko chorował.
23.12.2013 | aktual.: 23.12.2013 19:36
AK-47 został skonstruowany w 1947 roku. Kałasznikow otrzymał za niego Nagrodę Józefa Stalina. Szacuje się, że dotychczas wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy automatów Kałasznikowa, co sprawiło, że trafił on do Księgi rekordów Guinnessa.
Na fladze Mozambiku
Według raportu stowarzyszenia "Control Arms", kałasznikow to nie tylko najpopularniejsza, ale jednocześnie najbardziej zabójcza broń lekka w świecie. Dzięki prostocie obsługi i niezawodności w najtrudniejszych warunkach klimatycznych różne modele tego automatu znalazły się na wyposażeniu armii 108 krajów świata.
Po broń tę najchętniej sięgają też partyzanci i terroryści we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Jego produkcja prawie w ogóle nie jest regulowana. W niektórych rejonach Afryki AK-47 można kupić już za 30 dolarów.
Karabin Kałasznikowa uwiecznił na swej fladze narodowej Mozambik, szyicki radykalny ruch libański Hezbollach; AK-47 jest też w logo irańskich Strażników Rewolucji.
Z chłopskiej rodziny do armii
Michaił Kałasznikow urodził się w Kraju Ałtajskim w rodzinie chłopskiej. W latach 1942-49 pełnił służbę w armii radzieckiej. Od 1949 roku był związany ze słynną fabryką broni Iżmasz w Iżewsku. Oprócz broni strzeleckiej konstruował także broń myśliwską.
Dosłużył się stopnia generała-lejtnanta, dwóch złotych gwiazd Bohatera Pracy Socjalistycznej i trzech orderów Lenina. W 2009 roku z rąk ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa otrzymał najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe - złotą gwiazdę Bohatera Rosji.
Konstruktor samouk
Piotr Paszkowski, współzałożyciel Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce zwraca uwagę, że Michaił Kałasznikow konstruował broń, mimo iż był samoukiem, nie miał wykształcenia technicznego. - Karabin ten (AK-47) łączył w sobie prostotę, niezawodność i skuteczność. Dlatego odniósł tak ogromny sukces, zwłaszcza w Związku Radzieckim - mówi Paszkowski.
Dodaje, że w odróżnieniu od niektórych innych znanych konstruktorów broni, Kałasznikow stworzył wiele ich rodzajów, między innymi znakomity, uniwersalny karabin maszynowy PK.
Marka "Kałasznikow"
Miedwiediew zauważył wówczas, że Kałasznikowowi udało się stworzyć jedną z najlepszych rosyjskich marek towarowych. - Słowo "Kałasznikow" jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych rosyjskich słów - powiedział. Określił konstruktora mianem "symbolu zdolności twórczych narodu rosyjskiego".
Kałasznikow zawsze podkreślał, że konstruował broń z myślą o obronie ojczyzny. - To nie moja wina, że broń ta jest dzisiaj używana tam, gdzie używana być nie powinna. Jest to wina polityków, a nie konstruktorów - mówił.
W jego ślady poszedł syn - Wiktor, który również jest konstruktorem broni strzeleckiej w fabryce Iżmasz, przemianowanej niedawno na Koncern Kałasznikowa.