Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel
• W Nowym Jorku zmarł w wieku 87 lat prof. Elie Wiesel - poinformował instytut Yad Vashem w Jerozolimie
• Żydowski pisarz, twórca terminu Holocaust i laureat Pokojowej Nagrody Nobla
02.07.2016 | aktual.: 03.07.2016 06:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiesel, który pochodził z Rumunii, przeżył niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz i jest jednym z najbardziej znanych żydowskich pisarzy. W Auschwitz zginęły jego matka i najmłodsza z trzech jego sióstr.
Spośród ponad 50 książek Wiesela za najważniejszą uważana jest "Noc". Jest to napisana prostym językiem relacja z tego, co działo się w Auschwitz-Birkenau.
Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości". Został nagrodzony za działalność na rzecz pokoju i "przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej".
W latach 1980-1986 był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".
W ubiegłym roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Otrzymał też honorowe doktoraty wielu uczelni na całym świecie. Uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu". Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.
Reakcje po śmierci Elie Wiesela
Na wieść o śmierci prof. Elie Wiesela, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, wiele osób ze świata polityki wyraziło w sobotę ogromny żal. Wśród nich są m.in. izraelski premier Benjamin Netanjahu, prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz prezydent Francji Francois Hollande.
- Państwo Izrael oraz naród żydowski wyrażają ogromny żal z powodu śmierci Elie Wiesela. Elie, mistrz słowa, swoją niezwykłą osobowością ukazał zwycięstwo ludzkiego ducha nad złem i okrucieństwem (...) Jego twórczość odzwierciedla nie tylko Holocaust, ale także nadzieję oraz optymizm w obliczu mroków Auschwitz. Jestem wdzięczny za to, iż mogłem poznać go osobiście i tak wiele się od niego nauczyć. W imieniu wszystkich obywateli Izraela, mojej żony Sary oraz własnym chciałbym złożyć kondolencje małżonce Elie Wiesela Marion oraz całej jego rodzinie - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Z kolei izraelski prezydent Reuwen Riwlin określił Wiesela mianem "bohatera narodu żydowskiego". Jego zdaniem były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz "uosabiał determinację ludzkiego ducha", aby przezwyciężyć wszelkie zło i pokonać wszelkie przeciwności.
Były prezydent Izraela Szimon Peres podkreślił, że Wiesel doświadczył najgorszych okrucieństw, w obliczu których mogła stanąć ludzkość. Pokonał je i całe życie podkreślał jak ważne jest, aby tragedia eksterminacji nigdy się nie powtórzyła - dodał Peres.
Prezydent Francji Francois Hollande określił Wiesela mianem "wielkiego humanisty i niestrudzonego obrońcy pokoju", który uzmysłowił światu ogrom zagłady Żydów w Europie.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier określił zmarłego w sobotę wieczorem laureata Pokojowej Nagrody Nobla profesora Elie Wiesela mianem człowieka, który niestrudzenie walczył z przemocą, brakiem tolerancji i nienawiścią.Jak powiedział w Berlinie szef niemieckiego MSZ, Wiesel, który przeżył niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, poświęcił swoje życie walce z obojętnością i zapomnieniem. - Bardzo zasmuciła mnie wieść o śmierci tego wielkiego człowieka. Chylę czoła przed dziełem jego życia - dodał.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w wydanym w sobotę oświadczeniu nazwał Wiesela "jednym z najbardziej znaczących moralnych głosów naszych czasów" oraz "sumieniem świata". Pomimo doznanego cierpienia laureat Pokojowej Nagrody Nobla nigdy zdaniem Obamy nie stracił wiary w ludzkość i postęp, "który możliwy jest wtedy, gdy odnosimy się do siebie z godnością i szacunkiem".