Zmarł Alojzy Szupina, ostatni ze współzałożycieli Grupy Beskidzkiej GOPR
Goprowcy poinformowali w środę o śmierci Alojzego Szupiny, zasłużonego ratownika i ostatniego z żyjących współzałożycieli Grupy Beskidzkiej GOPR. Miał 94 lata.
"Z przykrością informujemy, że w sobotę, 19 października, na wieczny dyżur w wieku 94 lat odszedł Alojzy Szupina - ostatni ze współzałożycieli Grupy Beskidzkiej GOPR w 1952 roku, wieloletni zasłużony ratownik, starszy instruktor ratownictwa górskiego, Członek Honorowy GOPR" - napisali ratownicy w mediach społecznościowych.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Alojzy Szupina był jednym z tych, którzy dali początek zorganizowanemu ratownictwu górskiemu w Beskidach. Swoją działalność turystyczną rozpoczął już w Liceum Administracji Handlowej w Cieszynie, gdzie organizował koło krajoznawcze, wycieczki i odczyty. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a później Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w którym pełnił wiele funkcji.
Był inicjatorem i przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Wyciągów Narciarskich w powiecie cieszyńskim. Dzięki jego zaangażowaniu powstał pierwszy wyciąg narciarski z napędem elektrycznym na Stożku. Przez 38 lat społecznie pełnił funkcję kierownika goprowskiej sekcji operacyjnej Cieszyn, która była jedną z najlepiej zorganizowanych sekcji w grupie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alojzy Szupina, jako instruktor ratownictwa górskiego, prowadził szkolenia. Był aktywnym organizatorem sportu i kultury fizycznej w różnych dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem narciarstwa turystycznego i zjazdowego. W zachodniej części Beskidu Śląskiego wytyczał szlaki turystyczne letnie i zimowe. Był wykładowcą na wielu kursach przewodników, organizował rajdy i złazy turystyczno-krajoznawcze. Był autorem artykułów o tematyce turystycznej.
"Tak szeroko zakrojoną działalnością zdobył uznanie, czego dowodem są liczne odznaczenia i wyróżnienia" – zaznaczyli goprowcy.
Ratownicy podali, że uroczystości pogrzebowe odbywają się w środę w parafii Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie – Bobrku.
Źródło: PAP