PolskaZłom w szpitalach

Złom w szpitalach

Są w Polsce szpitale, gdzie sprzęt medyczny jest tak stary, że może zagrażać zdrowiu pacjentów. Onkolodzy alarmują, że mammografy szpitalne często podają pacjentkom zbyt dużą dawkę promieniowania. Lekarze mają zastrzeżenia co do prawidłowości połowy wyników ich badań.

Ministerstwo Zdrowia zarządziło kontrolę aparatów. Jak poinformowało Metropol, przewiduje też w 2007 r. zakup nowych aparatów, o ile oczywiście zaakceptuje to rząd. Ale stan także innych urządzeń szpitalnych pozostawia wiele do życzenia.

Od rentgena do respiratora

Ortopeda poradził mi, abym nie robiła rentgena nogi w państwowym szpitalu, bo sprzęt jest zwykle tak stary, że nic na zdjęciach nie widać i trzeba je w nieskończoność powtarzać, narażając się na dodatkowe promieniowanie– mówi Monika spod Warszawy.

W Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy słyszymy, że "aparat rentgenowski jest stary, ale na szczęście się nie psuje". – To dzięki pracy techników– wyjaśnia lekarz radiolog Halina Żak-Jurkiewicz. Mniej pewnie czują się pacjenci w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim. Tamtejszy aparat rentgenowski ma 18 lat i według obsługi na pewno nie przeszedłby atestów. Nie on jeden – także inne sprzęty powinny być wymienione, ale nie ma na to pieniędzy. – Kiedy respirator był w naprawie, zostaliśmy bez aparatury, bo nie mamy zapasowej – mówi pracownik proszący o anonimowość. W podobnych przypadkach pacjenci muszą jechać do większego miasta i odstać swoje w kolejce.

Groźne oszczędności

Dyrektorzy szpitali tłumaczą się, że powodem takiego stanu rzeczy są zaniżone kontrakty z NFZ, przez co brakuje środków na konserwację urządzeń. Czym taka oszczędność może się skończyć, uświadamia przypadek pięciu kobiet w 2001 r. poparzonych w białostockim Centrum Onkologicznym w wyniku awarii sprzętu do naświetleń. Dwa lata później na raka zmarła jedna z pacjentek. Nie wiadomo, czy i jaki wpływ na to miało napromieniowanie. Sąd uznał, że dwóch pracowników szpitala nie odpowiada za awarię wysłużonego sprzętu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
lekarzezdrowiemedycyna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)