ycipk-1yh52y
lód

Złe prognozy dla lodu morskiego

Morze Rossa u wybrzeży Antarktydy to jeden z niewielu regionów, gdzie wzrastała ostatnio latem ilość lodu morskiego. Okazuje się jednak, że może to być tymczasowe, bo w 2050 roku może być jej o połowę mniej, a w 2100 roku ubytek wyniesie już 75 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złe prognozy dla lodu morskiego
(AFP, Fot: Michael Studinger/NASA)
ycipk-1yh52y

Autor modeli klimatycznych prof. Walker Smith z Virginia Institute of Marine Science (USA) przewiduje, że ubytek lodu będzie miał poważny wpływ na życie morskie w jednym z najbardziej produktywnych i stosunkowo niezaburzonych ekosystemów na świecie, gdzie bogactwo fitoplanktonu żywi kryla, ryby, a w konsekwencji także większe drapieżniki, jak walenie, pingwiny i foki.

- Morze Rossa jest kluczowe dla regulowania procesu powstawania lodu morskiego całej Antarktyki i jest biologicznie bardzo produktywne - wyjaśnił Smith, który prowadzi badania na Morzu Rossa od lat 80. ubiegłego wieku. - Nasze badanie przewiduje, że obecny trend wzrostowy się odwróci i nastąpią duże spadki w ilości lodu morskiego w lecie, co wydłuży okres wzrostu kryla.

Wyniki badań Smitha i jego kolegów z Old Dominion University opisano w magazynie "Geophysical Research Letters".

ycipk-1yh52y

Światowe modele klimatyczne wykazują, że temperatury powietrza nad Antarktyką będą wzrastać w nadchodzących dekadach, a towarzyszyć temu będą zmiany w prędkości i kierunku wiatrów oraz prądów oceanicznych.

Nowe modele pokazały, że koncentracja lodu spadnie o 56 proc. do 2050 roku i o 78 proc. w 2100 r. Ponadto wydłuży się sezon bez lodu.

Obecność i okres trwania pokrywy lodowej na Morzu Rossa zależą od wielu czynników, jak prędkość wiatru, opady atmosferyczne, zasolenie, prądy oceaniczne oraz temperatura wody i powietrza.

Smith dodaje, że zmniejszenie się ilości lodu może mieć też dobre strony - wody powierzchniowe będą lepiej doświetlone, a do warstwy, w której żyje fitoplankton, dotrze więcej światła słonecznego. To może wzmóc wzrost fitoplanktonu, w szczególności okrzemek.

ycipk-1yh52y

Ubytek pokrywy lodowej może mieć jednak negatywny wpływ na inne ważne gatunki, jak kryl Euphausia crystallorophias czy śledzik antarktyczny. Spadek populacji kryla oznacza natomiast problemy dla głównych tamtejszych drapieżników: płetwala karłowatego, pingwinów cesarskich i Adeli oraz krabojadów.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1yh52y

ycipk-1yh52y
ycipk-1yh52y