Co dalej z Andrzejem Dudą? Odpowiedź Polaków jest zaskakująca

Andrzej Duda to prezydent aktywny na forum międzynarodowym. Jego podróże i kontakty z zagranicznymi politykami nasiliły się zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Czy jest odpowiednią osobą, by po zakończeniu kadencji reprezentować nasz kraj w jakiejś międzynarodowej organizacji, np. NATO lub w UE? Zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą.

NATO, UE, ONZ? Polacy podzieleni w sprawie przyszłości Andrzeja Dudy
NATO, UE, ONZ? Polacy podzieleni w sprawie przyszłości Andrzeja Dudy
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Violetta Baran

19.03.2023 | aktual.: 19.03.2023 22:40

Kadencja Andrzeja Dudy kończy się dopiero w 2025 roku. Jednak już od wielu miesięcy media donoszą, że prezydent chciałby w przyszłości mieć "prestiżową, dobrze płatną pracę za granicą". Pojawiły się spekulacje, że mógłby starać się o posadę w Unii Europejskiej, NATO lub ONZ.

"Co będzie, Andrzeju, kiedy przyjdzie ten dzień?"

- Nie zaprzątam sobie tym głowy - odparł prezydent, pytany przez tygodnik "Sieci" o plany na przyszłość. - Mam wyższe wykształcenie, nawet doktorat, wiele rzeczy w życiu robiłem. Jestem zdrowy, mam dwie ręce. Poradzę sobie - dodał.

Zapytany o "problem uzależnienia od polityki", odpowiedział, że "trochę się tym martwi". - Co będzie, Andrzeju, kiedy przyjdzie ten dzień, gdy kompletnie nikt nie będzie się tobą interesował? - zapytał sam siebie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co Polacy sądzą o przyszłości Andrzeja Dudy?

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków, czy zgadzają się z tezą, że "Andrzej Duda jest odpowiednią osobą, by po zakończeniu II kadencji w roli prezydenta mógł reprezentować Polskę w dużej instytucji międzynarodowej, np. w NATO lub UE"?

43,5 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco. Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło 20,7 proc. badanych, a "raczej się zgadzam" - 22,8 proc.

Obraz
© WP

Większość badanych - 49,4 proc. - jest jednak zdania, że Andrzej Duda nie jest właściwą osobą, by reprezentować Polskę w międzynarodowej organizacji.

Co ciekawe, odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" udzieliło aż 35,4 proc. ankietowanych. 14 proc. stwierdziło, że "raczej się nie zgadza".

Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 7,1 proc. badanych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 3-5 marca 2023 roku metodą CAWI i CATI (50/50) na próbie 1000 osób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1790)