Zjednoczona Europa podzielona Irakiem
Deklaracja ośmiu przywódców europejskich z wyrazami poparcia dla twardego stanowiska USA w sprawie Iraku uwidoczniła różnice poglądów między ósemką i dwiema europejskimi potęgami, Francją i Niemcami, które chcą dać inspektorom ONZ więcej czasu na poszukiwanie w Iraku zakazanej broni.
Tymczasem najnowsze sondaże pokazują, że opinia publiczna w Europie - zarówno w ośmiu krajach, których przywódcy ogłosili deklarację solidarności z George'em W. Bushem (Polska, Czechy, Dania, Hiszpania, Portugalia, Węgry, W. Brytania i Włochy), jak też we Francji i w Niemczech, jest przeciwna wojnie z Irakiem.
Poniżej podsumowanie wyników sondaży:
1. POLSKA
W styczniowym sondażu OBOP 63% Polaków było przeciwnych wysłaniu wojska do walki z Irakiem ("za" - 26%), choć 52% opowiedziało się za udzieleniem Ameryce poparcia politycznego w razie operacji zbrojnej.
2. CZECHY
Ankieta ośrodka CVVM wykazała w czwartek, że 67% Czechów sprzeciwia się wojnie z Irakiem, a popiera ją 24%. Rzesza przeciwników wojny rośnie do 76%, a obóz zwolenników maleje do 13% w wypadku wojny podjętej bez mandatu ONZ.
3. DANIA
Z ankiety ośrodka Vilstrup Research ogłoszonej 25 stycznia wynika, że 79% Duńczyków sprzeciwiłoby się wojnie rozpoczętej bez zgody ONZ, a 57% nawet gdyby ONZ ją zaaprobowała.
4. FRANCJA
Sondaż Instytutu CSA z 23 stycznia pokazał, że przeciwko podejmowaniu wojny z Irakiem przez USA i ich sprzymierzeńców jest 73% Francuzów, o siedem punktów procentowych więcej niż w sondażu przeprowadzonym dwa tygodnie wcześniej.
5. HISZPANIA
W styczniowej ankiecie prawicowego dziennika "El Mundo" 80% Hiszpanów wyraziło sprzeciw wobec stanowiska USA w kwestii wojny z Irakiem, a sondaż jednej z radiostacji ujawnił, że tylko 6,6% uważa, iż wojna byłaby uzasadniona. Od września, kiedy przeciwko wojnie było dwie trzecie Hiszpanów, nie przeprowadzono na ten temat żadnych oficjalnych sondaży.
6. NIEMCY
Ogłoszony przed tygodniem sondaż instytutu Forsa wykazał, że 69% Niemców chce, aby ich kraj głosował w ONZ przeciwko jakiejkolwiek rezolucji aprobującej wojnę z Irakiem. Według sondażu przeprowadzonego dla tygodnika "Der Spiegel" przez Emnid, 72% Niemców sprzeciwia się udziałowi wojsk niemieckich w takiej wojnie.
7. PORTUGALIA
W styczniowej ankiecie Gallupa (EOS Gallup Europe) 72% Portugalczyków nie zgodziło się z opinią, że USA powinny interweniować zbrojnie w Iraku nawet bez oficjalnej zgody ONZ.
8. WĘGRY
Ankieta Gallupa ogłoszona 27 stycznia pokazała, że 82% Węgrów jest przeciwnych operacji zbrojnej bez względu na okoliczności. Pozostałe 18% poparłoby wojnę, ale dwie trzecie z nich uzależniło swe poparcie od tego, czy na taki krok zgodzi się ONZ.
9. WIELKA BRYTANIA
W ankiecie YouGov opublikowanej 26 stycznia w "Sunday Times" 68% Brytyjczyków oświadczyło, że premier Tony Blair nie przekonał ich o konieczności wojny z Irakiem; 26% uznało, że prezydent Iraku Saddam Husajn jest tak niebezpieczny, iż trzeba się z nim rozprawić siłą.
10. WŁOCHY
W ankiecie ośrodka Swg opublikowanej 29 stycznia 72,7% Włochów sprzeciwiło się wojnie prewencyjnej przeciw Irakowi; 18,8% wojnę taką poparło. (iza)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a )
Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości poszukuje osób, które mają ciekawe spostrzeżenia, dotyczące publikowanych informacji. Jeśli chcesz się tymi uwagami podzielić, to zapraszamy Cię do współredagowania naszego serwisu i czekamy na Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.