Nie podpisał. Duda kieruje ustawę do TK
Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o sporcie, uchwaloną przez Sejm w listopadzie. Prezydent ma wątpliwości co do niektórych zapisów, m.in. co do sankcji za niewypełnianie przez polskie związki sportowe obowiązków parytetów płci w zarządzie.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 23 grudnia 2024 r. skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw" - podano w komunikacie.
Wątpliwości prezydenta budzi np. przepis, który zakłada powiększenie składów zarządów polskich związków sportowych o członków kadry narodowej, zwłaszcza że ich wyboru mają dokonywać zawodnicy kadry, z pominięciem pozostałych członków związków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Na tle kwestionowanej regulacji pojawia się istotna wątpliwość konstytucyjna, czy stopień ingerencji ustawodawcy w kształtowanie struktury organizacyjnej polskiego związku sportowego nie jest nadmierny i czy – nie negując potrzeby wprowadzenia 'czynnika profesjonalnego' w strukturze władzy zarządzającej polskiego związku sportowego – nie można tego rezultatu osiągnąć w sposób mniej inwazyjny" - wskazano.
Prezydent uważa, że kary są za duże
Prezydent ma też wątpliwości co do sankcji na związki sportowe za nieposiadanie parytetu płci w zarządzie. Karą miałoby być np. ograniczone finansowanie.
"Prezydent RP podzielając opinię, że idea zrównoważonej płci w reprezentacji polskich związków sportowych jest słuszna i godna wsparcia, zauważa jednocześnie w uzasadnieniu wniosku, że jej wprowadzenie powinno się odbywać w sposób realny i elastyczny. Nie można przyjmować ex lege, że każde niewcielanie jej w życie wynika ze złej woli i musi automatycznie podlegać dotkliwej sankcji w postaci całkowitej niemożności uzyskania finansowania na działalność danego związku, co przewiduje zakwestionowane rozwiązanie" - napisano.
"W ocenie zatem Prezydenta RP zakwestionowana instytucja z art. 9c ust. 1, z uwagi na sposób jej ujęcia, jest bardzo dotkliwa i nieproporcjonalna w stosunku do celów, których osiągniecie przewiduje ustawodawca, co zdaje się kolidować z wyprowadzaną z art. 2 Konstytucji zasadą proporcjonalności" - stwierdzono.
"Przedmiotem zaskarżenia we wniosku Prezydenta RP jest również niezgodność przepisu regulującego instytucję wykazu polskich związków sportowych, o którym mowa w art. 9c ust. 2, z art. 2 Konstytucji i wywodzoną z niego zasadą jednoznaczności prawa" - przekazano.
Czytaj więcej: