Trwa ładowanie...

Ziobro zapowiada wniosek do TK. Atakuje Tuska i Kopacz

Zbigniew Ziobro oświadczył, że przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie polityki energetycznej Unii Europejskiej. - By sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP - stwierdził minister sprawiedliwości.

Ziobro zapowiada wniosek do TK. Atakuje Tuska i Kopacz Ziobro zapowiada wniosek do TK. Atakuje Tuska i Kopacz Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2mm4en

O podjęciu działań przeciwko funkcjonującym w Unii Europejskiej regulacjom energetycznym Zbigniew Ziobro poinformował w rozmowie z "Gazetą Polską". Dziennik wskazał, że podwyżki cen energii, które dotknęły Polaków, wynikają m.in. z europejskich certyfikatów ETS.

Tzw. zielone certyfikaty uprawniające do emisji dwutlenku węgla stanowią dziś około 60 proc. ceny prądu. Premier Mateusz Morawiecki od kilku tygodni apeluje do UE o zawieszenie mechanizmu.

- Nasze stanowisko jest jasne i jednoznaczne. Nie możemy dłużej obciążać Polaków i polskiej gospodarki systemem handlu emisjami. Jeśli Unia nie będzie chciała go radykalnie zreformować i sprawić, aby nie był łupieniem biedniejszych przez bogatych, powinniśmy go zawiesić. I skupić się na reformie polskiej energetyki, ale bez płacenia setek miliardów złotych za certyfikaty emisyjne - powiedział Ziobro na łamach "Gazety Polskiej".

d2mm4en

Dodał, że jako prokurator generalny przygotowuję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, "by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP" - oznajmił szef resortu sprawiedliwości.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro szykuje wniosek. Jest odpowiedź z PO

Ziobro szykuje wniosek do TK. Ozdoba komentuje

Do zapowiedzi Zbigniewa Ziobry ws. złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego odniósł się we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Polityk potwierdził, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy, czy decyzja Donalda Tuska i Ewy Kopacz o zmianie unijnego systemu handlu emisjami CO2 jest zgodna z konstytucją.

d2mm4en

- W 2014 r. przyjęto rozwiązania, które zaakceptowano w 2015 r., a premier Ewa Kopacz nie wniosła weta, a sprawa dotyczy bezpieczeństwa energetycznego, wyboru źródła energii i polityki surowcowej - stwierdził Ozdoba w Polskim Radiu 24.

Poseł Solidarnej Polski wskazał, że unijne prawo zapisane w traktatach nakazuje, że w tego typu przypadkach powinna obowiązywać jednomyślność. Ozdoba przypomniał, że tak się nie stało, ponieważ decyzja ws. handlu emisjami CO2 zapadła większością głosów. - Zakładam, że to będzie podstawą do weryfikacji i sprawdzenia - tłumaczył wiceminister.

Źródło: Gazeta Polska; Polskie Radio; PAP

Przeczytaj również:

d2mm4en
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mm4en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mm4en
Więcej tematów