Ziobro o postulatach Rokity dotyczących sądownictwa
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie zgadza się z zaprezentowaną przez Jana Rokitę (PO) koncepcją, zakładającą m.in. rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
Zdaniem Ziobry takie koncepcje są realizowane na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Nie uważam, aby naśladowanie wzorców, zgodnie z modelem radzieckim gwarantowało wzrost praworządności - napisano w stanowisku ministra sprawiedliwości.
Szef "gabinetu cieni" PO Jan Rokita zaprezentował w niedzielę dorobek prac kierowanej przez niego grupy 20 tzw. rzeczników Platformy. Wśród propozycji znalazło się m.in. zniesienie immunitetu sędziowskiego, tak aby mógł przysługiwać sędziom tylko za zgodą Trybunału Stanu i w nadzwyczajnych sytuacjach. Jest także propozycja zmiany składu Krajowej Rady Sądownictwa - jej członkowie mieliby być powoływani spośród osób mających autorytet publiczny, ale nie wyznaczanych z korporacji sędziowskiej. Gabinet chce publikowania orzeczeń sądowych w internecie oraz jawności w dostępie do materiałów wymiaru sprawiedliwości a także do dokumentacji pozwalającej ocenianie sędziów.
Rokita zaproponował też reformę prokuratury - gabinet sugeruje oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości, przeniesienie nadzoru nad prokuratorami do sądów, co wymaga likwidacji prokuratury krajowej i prokuratur apelacyjnych.
Według ministra Ziobry ograniczenie immunitetów sędziów i parlamentarzystów oraz zmiana Krajowej Rady Sądownictwa są możliwe do wprowadzenia, ale dopiero po zmianie konstytucji.
Według ministerstwa, obecnie prowadzone są już prace nad informatyzacją sądownictwa, co umożliwi upublicznienie rozpraw sądowych w internecie.
Ministerstwo zaznacza, że "przygotowało program skutecznej reformy wymiaru sprawiedliwości, który uwidacznia się w 42 projektach ustaw będących obecnie na etapie bardzo zaawansowanego procesu legislacyjnego". Jednocześnie minister zarzucił Rokicie, że PO nie przedstawiła żadnych konkretnych ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.