PolskaZima wróciła; 10 stopni mrozu i gruba warstwa śniegu

Zima wróciła; 10 stopni mrozu i gruba warstwa śniegu

10 stopni mrozu było w poniedziałek rano na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich. Z kolei w Beskidach - jak informuje GOPR - termometry w górach wskazywały od -3 stopni w Szczyrku do -9 na Babiej Górze i Hali Miziowej w rejonie Pilska. W górach, ale również w dolinach, spadło do 10 cm śniegu.

Zima wróciła; 10 stopni mrozu i gruba warstwa śniegu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Matthias Bein

09.04.2012 | aktual.: 09.04.2012 09:22

- Na nieszczadzkich połoninach wieje wiatr z prędkością dochodzącą do 60 km/godz. Widać w promieniu ok. jednego kilometra - powiedział ratownik. Powyżej górnej granicy lasu średnio leży ok. 9 cm zmrożonego śniegu. Warunki turystyczne są tam trudne - przestrzega GOPR.

W położonych niżej Ustrzykach Górnych i Cisnej termometry pokazują 4 stopnie mrozu. W bieszczadzkich dolinach śnieg można spotkać jedynie w płatach. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

W górnych partiach Bieszczad lokalnie nadal obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożenie lawinowe dotyczy północnych lub wschodnich stoków m.in. Połoniny Caryńskiej, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - dodał Derwich.

Również w Beskidy wróciła zima. Ochłodzenie i słoneczna aura sprzyjają narciarzom. W Beskidach najlepsze warunki są na wyżej położonych trasach ośrodka narciarskiego Pilsko w Beskidzie Żywieckim. Leży tam od 50 do 150 cm. Zjeżdżać można także na Białym Krzyżu i Skrzycznym w Szczyrku, a także w Wiśle i Zawoi.

Na stokach północno-wschodnich i wschodnich Babiej Góry, najwyższej góry Beskidów, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali. Ochłodzenie sprawiło, że pokrywa śniegu stabilizuje się. W tym rejonie leży go od 80 do ponad 2 metrów. Śnieg jest zmrożony.

Drugi stopień oznacza, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu, np. przez grupę narciarzy, na stromych, lawiniastych stokach. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)