Kuryle i Sachalin - kiedyś Japonia
Kuryle są pasem kilkudziesięciu wysp rozciągającym się od Półwyspu Kamczatka do japońskiej wyspy Hokkaido. Południowa część archipelagu, który wchodzi w skład obwodu sachalińskiego, jest przedmiotem sporu między Tokio a Moskwą.
Przez ponad 60 lat w wyniku sporadycznych negocjacji nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie statusu wysp Kunaszyr, Iturup, Szykotan i grupy mniejszych wysepek Habomai. Osiem lat temu Władimir Putin zaproponował oddanie dwóch ostatnich, jednak rząd Japonii nie przyjął oferty, licząc na zwrot całości.
Również Sachalin, wyspa o nieporównywalnie większym znaczeniu, była w przeszłości przedmiotem sporu między oboma państwami. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej został on podbity przez Japonię, która w wyniku ustaleń traktatowych pozostawała na części wyspy do 1925 roku. 20 lat później w Jałcie i Poczdamie ustalono, że cały Sachalin zostanie włączony do ZSRR.
O ile Sachalin wydaje się zamkniętym rozdziałem, to otwarty spór o Kuryle jest główną przyczyną, przez którą Tokio i Moskwa wciąż nie podpisały traktatu pokojowego kończącego II wojnę światową.
Na zdjęciu: miasteczko Kunaszyr na wyspie kurylskiej o tej samej nazwie.