Kaliningrad - kiedyś Niemcy
Historia rosyjskiego Kaliningradu jest bardzo krótka, wiąże się bowiem z przekształceniem granic po II wojnie światowej. Wówczas sowieci wypędzili z Koenigsbergu Niemców, których zastąpili ludnością rosyjskojęzyczną, a samo miasto przemianowali na cześć bolszewickiego lidera Michaiła Kalinina.
Tereny dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego od średniowiecza były opanowane przez bałtyckich Prusów. W XIII w. ziemie te zostały podbite przez zakon krzyżacki, a w kolejnych stuleciach uległy germanizacji. To właśnie z Królewca pochodzi Immanuel Kant, niemiecka ikona światowej filozofii. Z kolei jedna z najbardziej wpływowych niemieckich myślicielek XX w., Hannah Arendt, spędziła tu dzieciństwo i młodość.
W 2010 roku "Der Spiegel" opublikował sensacyjny artykuł o rzekomej ofercie powrotu Koenigsbergu do Niemiec w zamian za umorzenie długów. Sytuacja miała podobno miejsce w 1990 roku, jednak publikacja została podważona przez samego Michaiła Gorbaczowa, który zdementował te rewelacje.
Dziś prawie nikt z mieszkańców obwodu nie chce powrotu do Niemiec, a ponad 80 proc. określa siebie jako Rosjan. Istnieją marginalne ruchy domagające się większej autonomii od moskiewskiej centrali. Kwestia niemieckiego Koenigsbergu praktycznie nie istnieje w oficjalnej polityce Berlina, sprawę wywłaszczeń porusza jedynie Związek Wysiedlonych.
Na zdjęciu: Katedra św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny w Kaliningradzie nad rzeką Pregołą.