PolskaZielonooka Afganka znów słynna na świecie. Uciekła przed talibami

Zielonooka Afganka znów słynna na świecie. Uciekła przed talibami

Sharbat Gula, która zasłynęła dzięki okładce "National Geographic" w 1985 roku, po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów znalazła się w niebezpieczeństwie. W czwartek została ewakuowana do Włoch. Schronienia udzielił jej włoski rząd.

Sharbat Gula, zielonooka afgańska dziewczyna, pokazała się światu w 1985 roku na okładce "National Geographic". Teraz znów o niej głośno Foto: Steve McCurry/National Geographic
Sharbat Gula, zielonooka afgańska dziewczyna, pokazała się światu w 1985 roku na okładce "National Geographic". Teraz znów o niej głośno Foto: Steve McCurry/National Geographic

Informację o pospieszeniu z pomocą afgańskiej kobiecie przekazało biuro premiera Włoch Mario Draghiego. Polska Agencja Prasowa podała, że w oświadczeniu zamieszczonym na stronie biura napisano, że już w sierpniu, po opuszczeniu Afganistanu przez ostatnich przedstawicieli amerykańskiej armii, Sharbat Gula wystosowała prośbę o pomoc. Organizacje międzynarodowe wstawiły się za nią.

Włochy zdecydowały się zapewnić kobiecie nowe życie. "Gula symbolizuje zmienne koleje losu i konflikty w historii Afganistanu. Włochy zorganizowały jej wyjazd z kraju w ramach szerszego planu ewakuacji i integracji Afgańczyków" - głosi komunikat.

Zielonooka Afganka znów słynna na świecie. Uciekła przed talibami

Gula została sfotografowana w 1984 roku przez Steve'a McCurry'ego w obozie dla uchodźców w mieście Peszawar w Pakistanie. Jej przejmujący portret trafił na okładkę "National Geografic", a potem także do wielu innych gazet. Stała się symbolem przemian w Afganistanie po inwazji sowieckiej z 1979 roku. Jak wielu jej rodaków, uciekała przed działaniami wojennymi. Znalazła się wśród prawie trzech milionów uciekinierów z ojczyzny.

Dziewczyny patrząca z okładki przenikliwym spojrzeniem zaistniała w społecznej świadomości, ale jej tożsamość nie była znana. Fotograf McCurry po latach postanowił odszukać kobietę. Odnalazł ją w 2002 roku.

Głośno stało się o niej znów w 2016 roku, gdy Gula została oskarżona o zakup fałszywego pakistańskiego dokumentu tożsamości i zarządzono jej deportację do Afganistanu. W Kabulu została jednak przyjęta z życzliwością. Spotkała się z ówczesnym prezydentem Aszrafem Ghanim, który wydał na jej cześć przyjęcie i wręczył jej klucze do nowego mieszkania.

Tego gola można oglądać w nieskończoność. Jak on to zrobił?!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)